ÇED yeterlilik belgesi nedir? ÇED yeterlilik başvurusu nasıl yapılır? ÇED raporu izleme kontrolü yapma yetkisine sahip olan kurum veya kuruluşlara verilen belge olarak ifade ediliyor. Peki ÇED belgesini nasıl alabiliriz? İşte detaylar…

ÇED nedir?

ÇED kelime anlamı, Çevresel Etki Değerlendirmesi olarak biliniyor. Anlam bakımından ise, gerçekleştirilmesi beklenen projelerin çevreye karşılık olumlu veya olumsuz etmenlerinin belirlenmesi ve olumsuz etkileri var ise bunların önlenerek en azından çevreye zarar vermeyecek şekilde en az seviyeye indirilmesi için alınacak önlemlerin ve takibin sürdürülmesine dair bütün çalışmaların bütünü olarak tanımlanıyor.

ÇED yeterlilik belgesi nasıl alınır?

ÇED yeterlilik belgesi ÇED başvuru dosyası yada ÇED raporu yada PTD hazırlama ile izleme kontrolü yapan kurum ve kuruluşlara verilen belge olarak ifade edilmekte. Peki bu belge nasıl alınıyor? ÇED başvuru belgesi, ÇED raporu yada Proje tanıtım dosyası sunan kurum yada kuruluşların tamamı bakanlık tarafınca verilen bu belgeyi almak zorundadır.

Bu konuyla alakalı Yeterlilik Belgesi verilmesine yönelik, kurum ve kuruluşların denetimi ve belgenin iptal edilmesi hakkında kanunda yer alan ilgili usul ve esaslar Bakanlık tarafından yayınlanmış bir tebliğ ile düzenlenmektedir.

Yeterlilik belgesi başvuru şartları nedir?

ÇED belgesi için birçok şart aranmaktadır. Ancak kamu yada özel sektörde meslek ile alakalı en az üç yıl çalışmanız ve en az beş adet ÇED raporu hazırlamasında çevre mühendisinin yer alması gerekiyor. Bunların dışında ise ÇED için birçok tebliğ yayınlanmış durumda.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz