Çek Ciro Etmek

 

Kişilerin veya ticari işletmelerin finansal araçlarından olan ekler, sadece yazan ve adına yazılan kişi arasında kalmak zorunda değildir. Mesela A firmasının B firmasına borcunu ödemek için verdiği çek, B firması tarafından C firmasına “ciro edilerek” verilebilir. Burada değişen sadece tahsil edecek kişidir. A kişisi çek üzerinde yazılan miktarı ödeyecektir fakat en sonunda parayı alacak olan Z kişisidir. Yani bir çeki başka kişiye devretmeye çek ciro etmek denilmektedir.

 

Çeki Ciro Etmenin Yolları

 

 

Çeki ciro eden kişiye ciranta denir. Ciro işlemi ciranta tarafından iki türlü yapılabilir. Örneğin ciro edilecek çek Mehmet Demir (isim örnek olarak verilmiştir) adına yazılmış. Mehmet Demir ise borçlarını ödemek için elindeki çeki Ahmet Çelik’ e ciro edecektir. Mehmet Demir bu işlemi iki farklı şekilde yapabilir.

Birinci yöntem “tam ciro” dur. Mehmet Bey çekin arka kısmına “Ahmet Çelik’ e ödeyiniz” yazıp altına da kendi adını ve soyadını yazıp imza atar. Ahmet Bey tekrar ciro etmediği sürece çeki sadece o tahsil edebilir.

İkinci yöntem ise “beyaz ciro” dur. Mehmet Bey bu durumda çekin arkasına sadece “Ödeyiniz” yazar, kendi isim ve soy ismini yazıp imza atar. Bu şekilde çek kimdeyse o tahsil etme yetkisine sahiptir.

 

Hamiline Ne Demektir?

 

 

Bazı çekler bir isme değil “hamiline” olarak düzenlenir. Bu çekler tarihi geldiği zaman kimin elindeyse onun tarafından tahsil edilebilir. Bu tür çeklerde ciro etmek bir zorunluluk değildir, ancak yine de ciro edilebilir bu bir tür teminat işlevidir.

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz