Çek Nasıl Doldurulur ve Nasıl Düzenlenir?

 

Çek doldurma konusu önemli bir konudur. Son yıllarda bankalar tarafından ticaret yapan kişilere verilen çekler daha sık eleyip daha güvenli olan kişilere verilmektedir. Fakat yine de risk bulunmaktadır. Burada çekin güvenli olup olmadığından çok Yazılacak çekin düzgün bir şekilde doldurulup doldurulmadığını inceleyeceğiz.

 

Çek Nasıl Doldurulmalı?

 

 

 

Çek Keşide Tarihi ve Miktar : Çekin bu kısmına Çeki ödeyeceğiniz vade tarihi ve ne kadarlık bir çek yazmak istiyorsanız parasal durumunu yazarak dolduruyorsunuz.

Rakamı Yazarken baş ve son tarafa “#” işareti koymanız ileride doğabilecek yanlışlıklardan sizi bir nebze olarak korur. Örnek vermek gerekirse ; #10.500# TL vb gibi

Bu Çek Karşılığında : Bu kısma çeki yazdığınız kişinin şirket ise şirket ünvanını şahıs ise şahıs bilgilerini girmeniz gerekiyor. Şayet hamiline yazacaksanız bunu banka tarafından çeklerde hamiline olarak “Hazır Baskı” şeklinde yazdırmalısınız.

El yazısı ile Hamiline yazılan çekler “5941 sayılı yasaya göre hamiline çeklerin banka tarafından hamiline şeklinde yazılmış olası gerekir.

Hamiline olmayan bir çekin hamiline düzenlenmesi son yasaya göre suç olduğu belirtilmektedir.

Yalnız : Bu kısma yukarıda rakamla yazılan sayıları yazı ile yazmanız gerekiyor. Üsteki örnekten devam edersek yazılması gereken #Onbinbeşyüz TL#

İmza Kısmı : Bu kısma çek sahibi kendi imzasını atmak durumundadır. Tek imza yeterli olacaktır.

Kaşe : Şirket Tüzel kişisi iseniz imzanınız üzerine kaşenizi basabilirsiniz. Şahisiseniz böyle bir duruma gerek yoktur sadece imza yeterlidir.

 

Çeklerde Ciro İşlemi Nasıl Olur?

 

 

Şayet Aldığınız veyahut verdiğiniz çek kendi çekiniz değil İse cirolamanız-cirolatmanız gerekmektedir. Ciro işleminin amacı elden ele dolaşan çeklerin ben çeki yaza kişiye kefilim anlamını taşır. Cirolama işlemini resimlere tıklayarak inceleyebilirsiniz. Cirolama işlemi çekin arka tarafına İsim, Soyad, Tc kimlik Numarası ve İmza Şeklinde cirolanır. Birden fazla cirolanmış ve çekin arkasına sığmayan durumlarda çek büyüklüğünde beyaz bir kağıdı çeke birleştirerek cirolama işlemine devam edilir. Burada dikkat edilmesi gereken beyaz kağıdın çeke birleştiği bölümde kalan son imza kapanmaması gerekiyor.

 

Çek Nasıl Bozdurulur?

 

Bir mal, ürün veya hizmet karşılığında nakit ücret dışında çek ile de ödeme yaygın olup, çek ile ödeme alınması durumunda çekin bozdurulması için ödeme gününün gelmesi gerekmektedir. Çekler bankalar üzerinden bozdurulmakta olup, vadesi gelen çek bedeli bağlı bulunan banka tarafından size ödenmektedir. Fakat bazı durumlarda nakit ihtiyacından dolayı çek kırdırma konusu gündeme gelmiş olup, çek kırdırma ise vadesi gelmeyen çekler için geçerli olan bir durumdur.

 

Çek Bozdurma Ücreti

 

Çek bozdurma ücreti ise vadesi gelmiş olan banklar için oldukça düşük tutarlar olup, bankadan bankaya ve çekin şekline göre de bu durum değişkenlik göstermektedir. Fakat genel olarak en fazla 100 TL civarlarında seyir etmektedir. Fakat çek kırdırma ücreti daha fazla olup, yüzde olarak faktöring şirketleri tarafından yapılmaktadır. Bu da yapılan anlaşmaya göre değişmektedir.

 

Farklı sorularınız var ise lütfen yorumlarla bize dönüş yapın..

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz