Çek Nasıl Düzenlenir

Farklı ödeme yöntemlerinden bir tasni olan çekler günümüzde çok fazla kullanılıyor ancak yasal çerçeveler etrafında çeklerin nasıl kullanılacağı ya da nasıl düzenleneceği konusunda birçok bilinçsiz insanımız var ve bizler de site yönetimi olarak çeklerin nasıl kullanılması gerektiği, nasıl düzenlenmesi gerektiği konusunda detaylara değinmek istiyoruz. Çek yazma ve düzenleme işlemlerinde farklı terimler karşımıza çıkıyor ve dilerseniz ilk olarak bu terimlere hep birlikte göz atalım:

1) Kesideci:*Çekin düzenleme işlerini yapan ve gerekli ödeme talimatını tüm kontrolleri gerçekleştirdikten sonra veren taraftır.
2) Lehdar:*Çeke sahip olan ve tahsil edecek olan taraftır.
3) Muhatap:*Çek düzenleme ya da bozdurma işlemlerinde etkin rol oynayan taraftır ve hepinizin tahmin edeceği üzre bu taraf da bankadır.

Yasal çerçeveler içerisinde çekler bir havale ödeme niteliği taşır ve günü geldiğinde bankada var olan gerekli ödeme miktarı da kişi tarafından çekilir. Çek ile ilgili yaşanan sorunların çok fazla olması nedeniyle yasalar net kurallar ile karşımıza çıkıyor ve bizleri bu konuda koruma altına alıyor diyebiliriz. Çek düzenleme işlemlerinde hamline ya da kişi adı önemli bir yere sahip! Eğer ki çek hamiline yazılmışsa daha sonradan kişi adına ibraz edilemiyor yani değişiklikte ya da düzenlemede bu tarz bir durum söz konusu değildir. Eğer ki ilgili değişiklik yapılırsa yasal bir suç olarak karşımıza çıktığını da belirtmek gerekiyor. Kişi adına yazılan çekte gerekli düzenleme yapılabilir ve bu aşamada bankaya tarafların birlikte giderek gerekli kimlik bilgilerini sunmaları gerekiyor. Çek üzerindeki bilgiler kontrol edilir ve herhangi bir eksiklik ya da yasal çek düzenlemesine aykırı bir sorun yoksa gerekli düzenleme taraflar tarafından yapılır ve çek yeniden işleme alınır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz