Çek nedir Çek nasıl kullanılır?

Ticari hayatta sıklıkla kullanılan çekler, yeni girişimcilerin ödemelerini ve tahsilatlarını organize etmek için kullanabilecekleri bir belgedir. Yeni bir girişimci olarak çeklerden nasıl yararlanacağız bunu belirtmeye çalışalım.

Çek ödeme araçlarından biridir. Banka’ya verildiğinde ödenmesi gerekirken, piyasada bir terim olarak kullanılır. Bu, kredi kartının  itibarının yanı sıra, taşıdığı form ve yasadaki koruyucu hükümlerden dolayı da hala etkin bir yöntem olarak görülmektedir.

Çek Doldurmaya Başlarken Kontrol Edilmesi Gereken Nedir?

• Çalıştığınız bankaya başvuracaksınız. Banka, size 10 veya 15 yapraklık bir çek verecektir.
• Her bir boş kontrol sayfası için 5-6 TL “kâğıt ücreti ” ödemeniz gerekecektir.
• Çekiniz müşteride ise ve hesabınız mevcut olmasa bile bankanın kanuna göre 1.200 TL ödemek zorundasınız. Bir “Çek defteri X 1,200 TL” garanti veya bloke hesap alırsınız.

• Çek defteri almak bu çek defterini kabul etmeniz anlamına gelmez. Bir tedarikçi ile çalışıyorsanız, maliyetinizin en az% 40’ını cebinizde olması gerekir. Belki de kalan% 60 denge için yazabilirsiniz.

• Uzun vadeli piyasalarda iş yapan kişiler çekleri kullanmaktan uzak durmaktadırlar. Çeklerin kontrol edilmesi önemlidir. Yeni girişimcilerin pazardaki saygın olmayan çekleri kabul etmeleri önerilir.

Çek Cirolama Nasıl Yapılır?


•  Herhangibir Mal veya Hizmet aldığınızda Üçreti Nakit ödemek istemediğinizi düşünün. Firma, ödemeyi açık bir hesap yoluyla ertelemeyi bekleyebilir ve sizden bir çek talep edebilir.

• Müşterinizden bir çek aldıktan sonra, başka bir kişiye vermek istediğinizde çeki cirolamanız gerekir. Çekin arkasındaki bölüme şirketinizin kaşesi ile birlikte imzalayarak mal veya hizmeti imzaladığınız şirkete verebilirsiniz.

• Bu işleme çeki cirolama denir ve çek, ciro ile tedarikçiye aktarılır. Firma cirolanan çeki bankaya verir ve vadesi geldiğinde parayı tahsil eder. Ödeme ilk düzenleyici tarafından yapılacak ve bu ödeme zincir şeklinde şirkete devredilecektir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz