Esnaf ve yüksek rakamlar ile işler yapan birçok kurumun tercih ettiği popüler alım satım araçlarından bir tanesi olan çekler, uzun vadede ödeme planları için en uygun araçlar olara

Çek Zamanından Önce Bozdurma, Çeki Bozdurabilir miyiz
 
Esnaf ve yüksek rakamlar ile işler yapan birçok kurumun tercih ettiği popüler alım satım araçlarından bir tanesi olan çekler, uzun vadede ödeme planları için en uygun araçlar olarak karşımıza çıkıyor. Zamanı geldiğinde bozdurabileceğiniz gibi, zamanından öncede vadede yoksa yine bozdurma işlemlerini sorunsuz bir şekilde yapabiliyorsunuz. Yasal olmayan bir durum söz konusu değildir ve eğer ki bankada çekin karşılığı varsa süresini beklemeden bozdurmak mümkün olacaktır ancak bunun ticari ilişkileri zedeleyeceğini de belirtmekte fayda var. Çek kanunları ile birlikte bu durumda da sizlere yardımcı olunuyor ve çekinizin karşılığı yoksa banka ile sorunu kısa bir süre içerisinde çözebiliyorsunuz. Belli bir kesinti vade oranı üzerinden kesinti olarak rakamlara yansıyor ancak çok acil nakte ihtiyacınız varsa başka çareniz yoktur diyebiliriz.
Çek bozdurma işlemleri genellikle yatırım aracı olarak da kullanılıyor ve 1 aylık gibi uzun vadede bozdurulacak olan çekler hazır para değeri taşıyor. Özellikle esnaflar, yazımızın başında da belirttiğimiz gibi bu aracı çok daha fazla tercih ediyor ve uzun vadede ödeme alıyor. Hamiline ve şahıs üzerine yazılan çekler olmak üzere iki ana kategoride karşımıza çıkan yasal işlemler, sorunsuz bir şekilde halledilebiliyor ve özellikle son yasalar sayesinde artık sizler de güvenli bir şekilde ödemelerinizi çek ile alabilir ve yapabilirsiniz. Banka aracılığı ile gerekli kontroller yapılıyor ve çekin karşılığı olup olmadığı ya da sahtelik durumu en kısa süre içerisinde belirleniyor. Bilgilerinizin tamamı zaten bankada yer alıyor ve aynı şekilde karşı tarafın bilgileri de yine bankanın arşivinde bulunuyor, bu sayede meydana gelecek herhangi bir illegal durum karşısında gerekli işlemler yapılıyor. Zamanından önce çek bozdurma işlemlerinde belli miktar kesintinin olduğunu da tekrar hatırlatmış olalım.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.