Çeki Erken Bozdurma

Çek Bozdurma

Bir dönemin popüler ödeme yöntemlerinden olan çekler, şimdilerde çok yüksek rakamlar eşliğinde karşımıza çıkıyor ve genellikle büyük firmalar bu şekilde ödeme yapıyor. Çek bozdurma işlemlerinde karşılaşılan sorunlar ve yapılan sahtekarlıklar bu ödeme yöntemini çok da güvenilir kılmıyor ancak ödeme alacağınız kişi ile ilgili kimlik bilgilerini elinizde bulunduruyorsanız ödeme alma konusunda sıkıntı yaşamazsınız. Çekler genellikle uzun vadeli ödeme işlemleridir ve ay başı olduğunda gerekli ödeme bankalar tarafından yapılır ancak bazı durumlarda acil paraya ihtiyacınız olduğunda elinizdeki çekin belli bir miktarını alabiliyor ve bozdurma işlemi yapabiliyorsunuz.

Çeki Erken Bozdurmada Kesinti Var !

Bozdurma işlemlerinde yaşayacağınız herhangi bir sıkıntı yok ve eğer çekin karşılıksız çıkma gibi bir durumu söz konusu değilse banka belli miktar rakamı sizlere ödüyor fakat bu aşamada çek karşılığının tamamını alamıyorsunuz çünkü vadeden önce bozulan çek para gibi değerlendiriliyor ve gerekli ödemeden sonra faiz oranı da eklenerek düşüş yapılıyor. Acil ihtiyaçlarınız dışında çek bozdurma pek de avantajlı gibi görünmüyor diyebiliriz. Vadesi dolmadan bozdurulan çekler tam karşılığı ödenerek sizlere sunulmuyor bu yüzden süresini beklemekte fayda var ancak az önce de belirttiğimiz gibi acil nakite ihtiyacınız olduğu durumlarda çek bozdurma işlemi yapabiliyorsunuz. Satış ve alış faturasının incelenmesi ve çekin hamiline ya da şahıs üzerine kesilip kesilmediği detaylı bir şekilde araştırılır ve bunu yapacak kişi de factoring ekibidir.

Çek ile ilgili araştırmalar yapıldıktan sonra herhangi bir sorun teşkil etmediği ortaya çıkarsa tarafınıza gerekli ödeme yapılıyor. Banka gerekli hesaplamaları yaparak dönem içerisinde sizlere ödenecek parayı sunuyor ve eğer kabul ederseniz karşılıklı sözleşme imzalanarak ödemeyi aldığınız resmi bir evrak ile sizlere sunuluyor ancak tekrar söylüyoruz çok acil ihtiyaç olmadığı sürece çek bozdurmak saçma olacaktır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz