Çeki Erken Bozdurma Hakkında Bilgi

Çek Nedir?

Kişinin bankada bulunan hesabından çekilmek üzere bankaya hitaben yazmış olduğu üzerinde vade ve tutar bilgileri yazılı olan resmi ödeme emri belgesine çek adı verilmektedir. Çekin üzerinde yazılı olan tarih çek vadesi olarak kabul edilir ancak kanunlara göre çek vadesi gibi bir uygulama söz konusu değildir. Yani çek bankaya ibraz edildiği anda banka tarafından ödenmesi zorunludur. 

 

 Çek Vadesinden Önce Tahsil Edilebilir Mi?

 

Kanunlar gereğince banka elinde çeki bulunduran kişinin ibraz ettiği tarihte ödemekle yükümlüdür. Yani çekin üzerinde yazan vadenin yasal bir bağlayıcılığı bulunmamaktadır. Ancak ticaret hayatında çekin üzerinde yazan vadeden önce bozdurulması kişinin ticari itibar kaybı yaşamasına ve ticaret hayatında son derece büyük zorluklar yaşamasına neden olur. Çünkü çeki yazan kişi çekin vadesinden önce bozdurulmasını hoş karşılamayacaktır. 

 

Çek Kırdırma 

 

 

 

Kişinin çeki üzerinde yazan vadeden önce tahsil etmek istemesi durumunda kullanabileceği bir diğer yöntemde çek bozdurma olarak bilinen yöntemdir. Bu haktan yararlanmak isteyen kişilerin çekin bir fatura karşılı verilen hizmete bağlı olarak alınması durumunda bankadan çek kırdırma ya da faktöring firmaları üzerinden bu işlemi yapmaları mümkündür. Ancak çekin vadesinden önce tahsil edilmesi nedeniyle belirli bir komisyon ve masraf tutarı kesintisi yapılacaktır. Yani çekin üzerinde yazan tutardan belirli bir kesinti yapılarak çek kırdırma komisyonu düşülüp kalan tutar ödenecektir.

 

Çek Bozdurma Ücreti

 

Bazı mal satışları sırasında ücret çek ile verilmekte olup, çekler ise belli vadelere bağlı olarak verilmektedir. Buna göre ise verilen çek acil nakit ihtiyacı sırasında vadesi dolmadan bozdurulmasına yani kırdırılmasına çek bozdurma denmektedir. Çek bozdurma ücreti ise bu sırada devreye girmekte olup, vadesi dolmayan çekin bozdurulması sırasında çek bedeli üzerinden belli bir pay alınmaktadır.

 

Faturasız Çek Kırdırma

 

Faturasız çek kırdırma işlemleri aslında tehlikeli olarak kabul edilmekte olup, bunu faktöring şirketleri yapsa da kırdırmak isteyen kişinin bilgilerini hatta sicilini kontrol ederek bu işlemi gerçekleştirmektedir. Bunun nedeni ise çekin karşılıksız olup, olmadığını öğrenmektir.

 

Çek Kırdırma Oranları

 

Çek kırdırmak isteyen kişiler yukarıda da belirttiğim üzere çek bedeline göre belli oranları kıran kişi tarafından alınmaktadır. Bu oranlar bankadan bankaya ya da faktöring şirketinden şirketine göre değişkenlik gösterse de genellikle ortalama çek tutarına göre çek kırdırma oranları yüzde 5 ile yüzde 20 arasında değişkenlik göstermektedir. Bu oranlara etki eden bir diğer durum ise çekin vade süresidir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz