Çekin Günü Geçerse Ne Olur?

 

Ticaret hayatında en yaygın kullanılan ödeme araçları arasında yer alan çekin üzerinde yer alan tarih aynı zamanda ibraz tarihi olarak kabul edilir. Çek ibraz tarihi ödemenin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini belirlemesi açısından çok önemlidir. Çek düzenlendiği aynı şehir sınırları içerisinde ödenecekse çekin ibraz süresi 10 gün olarak kabul edilmekte olup başka bir şehirde ödenecekse bu süre 1 ay olarak uygulanmaktadır. Yine başka bir ülkede yapılacak olan tahsilatlarda bu süre 3 aya kadar uzamaktadır.

 

Çek Vadesinde Tahsil Edilmezse Ne Olur?

 

 

Çekin ödeme tarihi gelmesine rağmen tahsil edilmemesi durumunda çekin ödeme zorunluluğu ortadan kalkmaktadır. Yani çekin günü geçerse ve yukarıda yazan ibraz tarihi sınırları aşılırsa bu durumda çeki ödeyip ödememe hakkı çeki yazan kişiye aittir. Banka ödeme tarihi geçen bir çek eline geçtiğinde çeki ilk yazan kişiye ulaşır ve çek sahibini durum hakkında bilgilendirir. Çek sahibi bankaya çeki ödemeyi istediğini belirtirse bu durumda banka çek sahibinden bunu yazılı olarak belirttiği bir dilekçeyi göndermesini ister. Yazılı talimatname ile beraber banka çeki öder.

 

Vadesi Geçen Çek Ödenmeyebilir Mi?

 

Evet, vadesi geçen çek adi senet hüviyeti kazanmakta olup bu durumda çekin ödenip ödenmeyeceği hususu tamamen çeki yazan kişi ya da kuruma aittir. Çek sahibi ödemeyi yapmak istemesi durumunda çeki ödeyebilir ancak çeki ödemek istememesi durumunda banka çek ödemesi yapmak ve alacaklı tarafın alacak tahsili için sebepsiz iktisap davası açması zorunluluğu ortaya çıkar.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz