Son yıllarda daha çok tercih edilen çekme katlar son kat ile çatı katı arasında yer alan, terasların tam ortasında konumlanan, her tarafı balkonlarla çevrilmiş olan kat tipidir. Ya

Çekme Kat Nedir, Kaçak Çekme Kat İçin Neler Yapılabilir?
Son yıllarda daha çok tercih edilen çekme katlar son kat ile çatı katı arasında yer alan, terasların tam ortasında konumlanan, her tarafı balkonlarla çevrilmiş olan kat tipidir. Yasal mevzuatlarda ise çatı katı Madde 2.02. içerisinde tanımlanmakta olup “İnşa edildiği tarihte yürürlükte olan mevzuat hükümlerine uygun olarak yapılmış çekme kattır. 2981 sayılı kanuna göre af kapsamına dâhil edilerek aynen veya ıslah edilerek muhafazası mümkün olan çekme katlar da mevcut çekme kat kabul edilir.” şeklinde ifade edilmektedir. 
Kaçak Çekme Kat Nedir?
Tapuda kaydı bulunmadan yapılan her türlü çekme kat yasal olarak kaçak çekme kat olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle çekme kat yapmak isteyen her taşınmaz sahibinin mutlaka proje değişikliğinde bulunacağını belirterek taşınmazın kayıtlı olduğu ilçe belediyesine başvuruda bulunması gerekir. 
Kaçak Çekme Kat Cezası Nedir?
Yapıların imar izni dışında kalan bir şekilde değiştirilmesi kesinlikle yasaktır. Bu tip değişiklikler yapılmak isteniyorsa mutlaka belediyenin ilgili bölümü ziyaret edilerek gerekli izin işlemlerinin tamamlanması gerekir. Kaçak çekme katın belediye tarafından tespit edilmesi durumunda yıkım kararı verilir. Kaçak kat yıkılırken aynı zamanda idare tarafından para cezası tahsil edilir. Yani hem masraf ederek yaptırdığınız yeni katınız yıkılır hem de bunun için para cezası ödemeniz gerekir. Bu nedenle belediye ile görüşerek bu çekme katı projeye dahil ettirmeniz kesinlikle sizin yararınıza olacaktır. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.