Türkiye de çelik yapılar ile proje tasarlanması son yıllarda giderek artmaktadır.Fakat Türkiye yabancı ülkelere göre bu konu da çok geri kalmıştır.Yabancı ülkeler sanayi devrimi il

Çelik Yapılar Ve Özellikleri

Çelik Yapılar
Türkiye de çelik yapılar ile proje tasarlanması son yıllarda giderek artmaktadır.Fakat Türkiye yabancı ülkelere göre bu konu da çok geri kalmıştır.Yabancı ülkeler sanayi devrimi ile birlikte çelik yapı yapmaya başlarken ,Türkiye de bu sektör 80 li yıllarda gelişmeye başlamıştır.Şu an yine de çok yerde kullanılmasa da özellikle fabrika inşaatlarında ve hızlı bitmesi istenen projelerde en çok kullanılan yapı türüdür.
Çelik yapıların avantajları olduğu kadar dezavantajları da bulunmaktadır.Çelik yapıların da kalifiye işçi sayısı betonarme de olduğu kadar yoktur,çelik yapılarda kalifiye işçi çok önemlidir fakat maalesef Türkiye de yeteri kadar çelik yapılar işçisi bulunmamaktadır.Bir diğer konu ise çelik yapıların malzeme özelliğidir.Çelik malzemesinin bir çok avantajı olmakla birlikte ,bir o kadar da dezavantajı vardır o yüzden bu malzemeyi ve yapıyı seçerken hangi özelliklerde yapacağımızı iyi bilip buna göre yapının betonarme veya çelik yapılar olmasına karar vermeliyiz.
Çelik yapıların en ciddi problemi yangın dayanımının çok kötü olmasıdır.Çelik yapılarının yangın dayanımı ahşaba göre bile daha düşüktür.Çelik yapılar da yangın dayanımının düşük olması çok büyük bir sorun teşkil eder ve mutlaka bunun bir önleminin alınması gerekir.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.