Çelik Yapılara Ruhsat Alınır mı?

Çelik Yapılara Ruhsat Almak

Çelik yapılar ülkemizde genel yapıların yüzde 2 sini almasına rağmen ülkemizde çelik yapılar çok gelişmiş halde. Çelik yapıların gelişimi hakkında bu başlık hakkında pek fazla konuşmak istemiyorum ama çelik yapılar ülkemizde genel olarak hep fabrikalarda ve sanayi yapılarında kullanılır bunun için ruhsatı da buna göre almak gerekir.

Yani genel olarak fabrika yapılarında ki çelik kısma ruhsat gerekir. Her yapıya olduğu gibi çelik yapılar içinde resmi kurumlar bizden ruhsat ister. Çünkü ruhsat olmadan orası kağıt üzerinde boş bir arsadan farksızdır diyebiliriz.

Bunun için ayrı bir ruhsat gerekir mi derseniz kesinlikle çelik yapıla için ayrı bir ruhsat gerekmez. Fakat belediyeye vereceğiniz hesap dosyasında yani yapının statik hesaplarının olduğu projede sizin yapınızın kontrolü için bu belge alınır.

Bu belgenin bir örneği de yapı denetim firmalarına verilir eğer onay çıkarsa yapıya izin verilir sonrasında iskan alınır. Yapının geçerli süresi 5 yıl olarak belirlenmiştir. Eğer 5 yılda bir yapıyı bitirememişseniz bu yapı için yeni bir ruhsat gerekir diyebiliriz.

Diğer yazılarımızda belirttiğimiz gibi her yapının ruhsatı alınması gerekir. Sadece prefabrik olmasına gerek yok, Ahşap yapılar, çelik yapılar gibi yapılara da ruhsat alma zorunluluğunuz var. Resmi evrak prosedürleri aynı ilerlerken, normal bir betonerme bina için alınan harçlar daha düşüktür.

Örneğin yapılar 100 m² yi aştıklarında Deprem bölgelerinde yapı denetim firmasına tabi olurlar ve ayrıyetten yapı denetim firmalarına ücret ödemek zorunda kalırlar. Genel anlamda eğer prefabrik yapı kuracaksanız. Prefabriği üreten firmadan her türlü resmi imzalı projeleri isteyin.

Tesisat ve mimari projeleri basit olduğundan belediyedeki ruhsatlandırma işi daha kolay olacaktır.
Bu tamamiyle yanlıştır. İlk başta da belirttiğimiz gibi her yapının ruhsatı alınması gerekir. Sadece prefabrk olmasına gerek yok, Ahşap yapılar, çelik yapılar gibi yapılara da ruhsat alma zorunluluğunuz var. Resmi evrak prosedürleri aynı ilerlerken, normal bir betonerme bina için alınan harçlar daha düşüktür. Örneğin yapılar 100 m² yi aştıklarında Deprem bölgelerinde yapı denetim firmasına tabi olurlar ve ayrıyetten yapı denetim firmalarına ücret ödemek zorunda kalırlar. Genel anlamda eğer prefabrik yapı kuracaksanız. Prefabriği üreten firmadan her türlü resmi imzalı projeleri isteyin. Tesisat ve mimari projeleri basit olduğundan belediyedeki ruhsatlandırma işi daha kolay olacaktır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz