Çevre Etiket Sistemi Hayata Geçiriliyor!

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafınca hazırlanarak gündeme gelen konulardan birisi olan Çevre Etiket sistemi, son zamanlarda oldukça konuşulmuş olup, sonun da Resmi Gazetede yayımlanarak yönetmelik olarak hayata geçirildi. Tabi ki bu konunun gündeme gelerek kanun olarak yayınlanmasının ardından birçok kişide çevre etiketi nedir, kimler müracaat edebilir gibi sorular akıllara geldi.

Çevre etiketi yönetmeliğine Türkiye’de üretilerek ihraç edilen, dağıtılan ve ithalat yöntemi ile piyasaya sürülen ürün ve hizmetleri kapsayarak olup, bu şekil de çevreye daha çok duyarlı olacak ve çevre dostu olarak bilineceğiz. Bu yönetmeliğin devreye girmesi ile birlikte daha çok insan, çevre, sağlık, iklim ve doğayı korumak adına yenilikler yapılması anlamına gelecektir.

Bu yöntem aynı zaman da bir ürünün ya da hizmetin üretim aşamasından daha sonraki dönemlerde kullanım zamanından ömrünün bittiği zamana kadar geçen süreçlerde insan ve doğa üzerindeki etkilerini minimum seviyeye inmiş olacaktır.

Çevre Etiket Sistemine Kimler Müracaat Edebilir?

 

Çevre etiket sistemi yürürlüğe girmesi ile akıllara gelen sorulardan birisi olan Çevre Etiket sistemine kimler müracaat edebilir konusunda gelen açıklamalara göre üreticiler, imalatçılar, ihracatçılar, ithalatçılar, toptancılar, perakendeciler, hizmet sağlayan kişiler başvuruda bulunma şansını elde edebilecek. Bakanlık yaptıkları açıklamalarda kanserojen içeren ve insanlara hatta sağlığa ve çevreye zarar verebilecek herhangi bir ürüne çevre etiketi verilmeyecektir. Hatta ürünler hakkında yanlış ve yanıltıcı bilgi veren ürünlere de çevre etiketi kesinlikle verilmeyecektir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz