Çevre Temizlik Vergisi Nedir, Nasıl Ödenir?

 

Belediyeler tarafından sunulan çevre temizlik hizmetlerinden yararlanan her türlü taşınmaz çevre temizlik vergisi ödemekle yükümlüdür. Bu hizmetlerden yararlanan taşınmazların sahipleri aynı zamanda çevre temizlik vergisi mükellefi olarak kabul edilir. Çevre temizlik vergisinin mükellefi aynı zamanda binayı kullanan kişi olduğu için taşınmazın kiraya verilmesi durumunda kiracı çevre temizlik vergisini ödemekle yükümlüdür. Peki, çevre temizlik vergisi nedir, nasıl ödenir?

Çevre Temizlik Vergisi Nedir?

 

 

Bilindiği üzere belediye sınırları ve mücavir alanlar içerisinde yer alan binaların oluşturduğu kirlilik ve çevresel atıkların temizliğini belediyeler karşılamaktadır. Belediyeler tarafından sunulan bu hizmetin karşılığında bu hizmetin sunulduğu taşınmazlarda oturan kişilerden tahsil edilen vergiye çevre temizlik vergisi adı verilmektedir. Bu verginin alınmasındaki amaç belediyeler tarafından çevrenin temiz tutulması için sunulan hizmetler için ödenek sağlanması ve bu hizmetlerin kesintisiz olarak sürdürülmesini sağlamaktır.

Çevre Temizlik Vergisi Nasıl Ödenir?

 

Konutlara ait çevre temizlik vergisi ödemeleri her ay düzenli olarak belediyeler tarafından su faturalarına yansıtılarak tahsil edilirken işyeri ve diğer kullanım amaçlı binalara ait olan verginin ödemesi ise senede iki kere taksitli olarak gerçekleştirilir. Konutlarda çevre temizlik vergisi hesaplaması taşınmaz sahibinin gerçekleştirmiş olduğu su tüketim miktarına göre belirlenmekte olup su tüketimi arttıkça aynı zamanda çevre temizlik vergisi tutarı da artmaktadır. İşyeri çevre temizlik vergisi ödemeleri ise istenilirse tek ödeme olarak Mart, Nisan ve Mayıs ayları içerisinde gerçekleştirilebildiği gibi taksitli ödemek isteyen kişiler için ise ikinci taksit Kasım ayı içerisinde yatırılmaktadır.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz