Çevre Temizlik Vergisi Su Faturasına Mı Yansıtılıyor?

Bilindiği üzere taşınmazlar üzerinden belirlenen oranlarda bazı vergiler alınmaktadır. Bunlardan biride çevre temizlik vergisidir. Taşınmazlar üzerinden belediyeler tarafından alınan vergiler arasında yer alan çevre temizlik vergisi taşınmaz türüne göre farklı şekillerde tahsil edilmektedir. Örneğin işyeri ve dükkân gibi taşınmazlarda emlak vergisi yılda 2 eşit taksit halinde ödenebildiği gibi mesken kullanıcılarına ise belediyeye giderek ödeme zorunluluğu uygulanmıyor. Peki, çevre temizlik vergisi su faturasına mı yansıtılıyor?

Su Faturasında Çevre Temizlik Vergisi Ödeniyor Mu?

Evet, belediyeler hem kendileri hem de mükellefler için çevre temizlik vergisi ödemelerini kolaylaştırmak amacıyla meskenlerde çevre temizlik vergisi tahsilâtlarını su faturaları üzerinden gerçekleştirmektedir. Yani meskenlerin çevre temizlik vergileri su faturaları üzerinden tahsil edilmektedir. 30 seri nolu Belediye Gelirleri Kanunu Genel Tebliği üzerinden yapılan yasal düzenlemelerin ardından meskenlerde su tüketim tutarları temel alınarak çevre tüketim vergisi hesaplanmakta ve hesaplanan bu vergi su faturasına yansıtılarak tahsil edilmektedir.

İşyeri Çevre Temizlik Vergisi Nasıl Ödenir?

Konutlarda çevre temizlik vergisi su faturası üzerinden hesaplanarak tahsil edilirken işyeri çevre temizlik vergisi ise su faturasına yansıtılmaz ve mükellefin kendisi tarafından beyan edilerek ödenir. Emlak vergisi beyannamesinde olduğu gibi çevre temizlik vergisi ödemesi de her sene Mart ayında başlamakta olup Mayıs ayına kadar ödenmekte olup ikinci taksit ödemesinin ise Kasım ayı sonuna kadar yapılması gerekmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz