Çevre ve Şehircilik Bakanlığından Bisiklet Yolu İçin Kılavuz Taslağı

Şehre bisiklet yolu yapmak isteyen yerel yönetimler için bakanlık tarafından önerilerde bulunulan kılavuz taslağı hazırlandı.

Şehir İçi Bisiklet Yolları Kılavuzu

Bisiklet kullanımının yaygınlaşmasını, bisikletin etkin bir ulaşım aracı olarak kullanılmasını hedefleyen bakanlık tarafından birtakım çalışmalar yürütülüyor. Şehir İçi Bisiklet Yolları Kılavuzunda, bisikletin şehir içi yollarda kullanılmasını sağlamaya yönelik, bisiklet yollarının, istasyonlarının ve park yerlerinin planlanması, tasarlanması, yapılması ve işletilmesi ile ilgili usul ve esaslara yer veriliyor.

Kılavuzda motorlu araçlar yerine bisiklet kullanımının tercih edilmesi takdirinde, hava kirliliğinin azalacağı, trafik nedeniyle ortaya çıkan gürültünün ortadan kalkacağı ve daha temiz, yaşanılabilir bir çevrenin oluşacağı belirtiliyor. Ayrıca yerel yönetimlerin bisiklet altyapısına yönelik yaptıkları yatırımlarda, halka sağlanacak faydaların, bisiklet yolu uygulamalarının sosyal, teknik, ekonomik ve çevresel katkılarının da neler olduğundan da bahsediliyor.

Güvenlik Mesafesi

Bisiklet yollarının yapımında dikkat edilmesi gereken esasların olduğu kılavuz taslağında, yaya kaldırımına yapılacak olan bisiklet yolundaki eğimin taşıt yolu tarafına doğru yüzde iki şeklinde olmasının gerektiği, bisiklet yollarının kaldırımın yol tarafında ve kaldırımla aynı ya da daha üst seviyede bulunmasının gerektiği, bisiklet yolunun yapılmasından sonra kalan yaya kaldırımının genişliğinin 150 santimetrenin altında olmaması gerektiği de belirtildi.

Taşıt yoluna yapılacak olan bisiklet yollarında da tek şeritlilerde 1,30 metre, çift şeritlilerde 2,40 metre minimum genişlik gerektiğine yer verildi. Araç hız sınırının saatte elli kilometrenin üzerinde olduğu alanlarda, taşıt yolu kenar şerit çizgisi ve bisiklet yolu arasında en az bir buçuk metrelik bir güvenlik mesafesi bırakılması da öneriler arasında yer alıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz