Köysel Dönüşüm Projesi Nedir?

Son dönemde emlak sektöründe sıklıkla duyduğumuz kentsel dönüşüm kavramına yeni olarak köysel dönüşüm projesi kavramı da eklendi. Peki, köysel dönüşüm projesi nedir? Köy olarak kabul edilen yerleşim yerlerinde bulunan yapıların daha sağlıklı hale getirilmesi, sağlamlaştırılması ve köy mimarisinin daha da öne çıkarılması amacı ile yapılacak olan çalışmalar köysel dönüşüm projesi olarak kabul edilmektedir.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Start Düğmesine Bastı

Uzun zamandır Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından üzerinde çalışılan kırsal dönüşüm çalışmaları ya da halk arasında bilinen ismi ile köysel dönüşüm projesi için sonunda beklenen müjdeli haber geldi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülecek olan çalışmalarda yerel malzemeler dokunarak köyün kendine has yapısı bozulmadan daha sağlıklı yapılara sahip olan köylerin inşa edilmesi amaçlanıyor.

Örnek Köyler Yerel Malzemeler İle İnşa Edilecek 

Bakanlık ilk olarak pilot uygulama alanları seçecek ve bu alanlarda yer alan köylerde dönüşüm projesine başlayarak ilk denemelerini gerçekleştirecek. Kırsal dönüşüm projelerinde üzerinde durulacak olan en önemli konu ise mutlaka inşaatlarda yerel malzemelerin kullanılmasına öncelik verilecek olması. Köyde yer alan evlerin yanı sıra kamu yapıları, yeşil alan bölgeleri, Pazar yerleri gibi ticaret için ayrılan yerleri ve sosyal tesislerin tümü elden geçirilecek. Bu sayede tüm köyler çok daha modern bir çehreye kendi doğallıklarını kaybetmeden kavuşturulmuş olacak.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz