Çeyiz Parası ve Konut Desteği Kaç Lira Oldu?

Devletin evlenmek isteyen ve konut almak isteyen kişilere yönelik olarak vermiş oldukları teşviklerde bir dizi düzenlemeye gidildi. Farklı alanlarda verilen devlet destekleri her geçen gün artmaya devam ederken aynı zamanda tasarrufu destekleyen bir dizi yenilikte hayata geçiriliyor. Özellikle de 3 yıl boyunca konut hesabı açarak bu hesapta belirtilen şartlara uygun olarak para biriktiren kişilere verilen konut desteği ve evlenecek çiftlere verilen çeyiz parası yoğun ilgi görüyor.

Devletin Yaptığı Yardımlar Neler?

Hasta Bakanlara Hasta Bakım Yardımı: Evde hasta bakanlara ilgili raporlar ile hastalık durumunu kanıtlamaları durumunda aylık 1.085 Lira hasta bakım parası ödeniyor.

Emekliliği Olmayan Yaşlılara Yaşlı Maaşı: 65 yaşını dolduran yaşlılara 3 ayda bir ödenen 797 liralık yaşlılık maaşı bulunuyor. Ancak maaşı almak isteyen yaşlının eşinin maaşı olması durumunda ikisinin maaşının aylık 427 liralık sınırı aşmaması şartı aranıyor.

Annelik Maaşı: Annelere doğum yardımı, süt parası ve iş görememezlik ödeneği gibi farklı çok sayıda ödeme yapılıyor. İlk çocuğunu kucağına alan yeni annelere sigortalı olmaları durumunda ödenen toplam ödenek 5 bin 499 lira olarak hesaplanıyor.

Yeni Evlenenlere Devlet Desteği: Yeni evlenen çiftler kendilerine sunulan haklardan yararlanırlarsa ve konut hesabı ile çeyiz hesabı desteğinden azami oranda ayrı ayrı yararlanırlarsa devletten 55 bin lira evlilik desteği almaya hak kazanıyor.

Çeyiz Yardımı ve Konut Desteği Ne Kadar?

3 yıla kadar parasını açtırdığı çeyiz hesabında biriktiren kişilere 7 bin 500 liraya kadar çeyiz yardımı desteği veriliyor. Konut desteği ise şu anda 15 bin lira olarak uygulanırken bu tutarın da 20 bin liraya yükseltilmesi bekleniyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz