Tarım Sigortaları Havuzu Genel Müdürü Yusuf Cemil Satoğlu, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı olan sigortalı alanların, bu yıl içerisinde artacağını belirtti.

Çiftçi Kayıt Sistemindeki Alanların Yalnızca Yüzde 19’u Sigortalı
Tarım Sigortaları Havuzu Genel Müdürü Yusuf Cemil Satoğlu, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı olan sigortalı alanların, bu yıl içerisinde artacağını belirtti.
TARSİM Genel Müdürü Yusuf Cemil Satoğlu, tarım sektörünün doğal risklerle iç içe olduğunu, ve sigorta açısından da oldukça riskli olduğunu belirten açıklamalarda bulundu.
Yusuf Cemil Satoğlu, Tarım Sigortaları Havuzu’nun devlet tarafından destekli olduğunu, devletin üreticilere prim desteğinin olduğunu, üretici poliçeyi satın aldığı takdirde primin bir kısmını devletin, bir kısmını da üreticinin kendisinin ödediğini belirtti. Ve bu sayede, üreticinin sigortacılıktan kaynaklanan yüksek maliyet problemini devletin bir nebze olsun hafiflettiğini de ekledi.
Satoğlu, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı olan sigortalı alanların artırılmasının beklendiğini, “Bu yıl bu oran yüzde 20’nin üzerine çıkacak ama daha gidilecek yol var. Geri kalan çok büyük bir alan sigortalı değil. Diğer yandan bakıldığından 40 yıllık geçmişi olan İspanya’daki modelde sigortalanma oranı yüzde 40’larda bulunuyor. Bu açıdan Türkiye’deki model hızlı bir gelişme gösteriyor.” sözleriyle belirtti.
Üreticilerin sigorta yaptırmayı göz ardı etmemesi ve tedbiri her zaman almaları gerektiğini belirten Satoğlu, açıklamalarına: “Bu yıl bu oran yüzde 20’nin üzerine çıkacak ama daha gidilecek yol var. Geri kalan çok büyük bir alan sigortalı değil. Diğer yandan bakıldığından 40 yıllık geçmişi olan İspanya’daki modelde sigortalanma oranı yüzde 40’larda bulunuyor. Bu açıdan Türkiye’deki model hızlı bir gelişme gösteriyor.” şeklinde devam etti.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.