İhracatta Hedef 13 Milyon Ton!

Türkiye İhracatçılar Meclisi Sektörler Konseyi Çimento ve Toprak Ürünleri Sektör Kurulu Başkanı Ali Özinönü tarafından yapılan açıklamalara göre, 2016 yılındaki çimento ihracatı bir önceki yıla kıyas ile yüzde 7 oranında artış göstermişti. Bu yılki ihracat hedefi ise yüzde 10 artışla 13 milyon ton olarak belirlendi.

Intercem Uluslararası Çimento Konferansı

Intercem Uluslararası Çimento Konferansı’na çimento sektöründen birçok önemli isim katıldı. İstanbul’da başlayan konferansta Başkan Özinönü açılış konuşmasını yaptı. Özinönü, çimento ihracatının birçok farklı ülkeye yapıldığını fakat özellikle Afrika, Fildişi Sahili, Gana, Nijerya, Kongo Cumhuriyeti, Angola gibi ülkelere yapılan ihracatın çoğunlukta olduğunu belirtti.

Kapasite Büyük!

Ülkemizde 45 milyon tonluk kapasite fazlasının bulunduğunu, yeni fabrika yatırımlarının da bulunduğunu fakat mevcut durumda ihtiyaç duyulmadığını belirten Ali Özinönü’nün açıklamaları, “Bilecik’te, Sakarya’da, Ege’de yeni fabrika yatırımları var. Ancak bunlara şu an ihtiyaç yok. Her kurulan fabrika yıllık 2 milyon ton kapasite demek. Burada sektörün son durumunun tespiti yapılıyor. Bir taraftan da ticaret konuşuluyor. Türkiye dünyanın önemli çimento ülkesi, Avrupa’nın bir numarası, dünyada da ilk beşte yer alıyor. Bu konferansta 2-2,5 milyon tonluk yani 100 milyon dolarlık çimentonun ticareti konuşuluyor, bir kısmının anlaşması yapılıyor.” şeklinde oldu.

İhracat Hedefi Büyük

Özinönü, 2016 yılındaki çimento ihracatının bir önceki yıla kıyasla yüzde 7 arttığını, bu yıl için beklenen artışın da yüzde 10 olduğunu belirtti. Suriye’de ve Libya’daki karışıklıkların sona ermesi durumunda ihracatın büyük bir bölümünün bu iki ülkeye yapılacağını belirten Özinönü,  “Suriye’de durum yatışırsa 7 milyon tona çıkar bu rakam. Libya’da da 1,7 milyon tona kadar yükselmişti ihracatımız. Şimdi 600 bin tona kadar geriledi. İç karışıklık biterse 2,5-3 milyon tona çıkar. Yani sadece bu iki ülkede durum yatışırsa 10 milyon ton çimento ihraç ederiz.” şeklinde açıklamada bulundu.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz