Çin’de sanayisinde üretim ve perakende konusunda satışların Aralık ayı içerisinde ciddi bir artış gösterdiği ifade edilirken, büyümenin yüzde 6.4 olduğu öğrenildi.

Geçtiğimiz yıl büyümenin ise yüzde 6,6 olduğu ve son 20 yılın en düşük seviyesine kadar indiği açıklandı. Çin ekonomisinde geçtiğimiz ay ihracatta düşüş meydana gelirken, otomobil satışlarında da 20 yıl sonra ilk defa düşüş yaşandı. Peki ekonomi konusunda sorun ne önlem alınıyor mu? İşte detaylar…

Çin ekonomisinin kısa süre önce 2018 yılı büyüme performansı öğrenildi. Dünya genelinde en büyük 2. ekonomiye sahip olan ülkenin resmi veriler neticesinde son çeyrekte yüzde 6,4 büyüme kazandığı görülürken, yıllık büyümenin ise yüzde 6,6 olduğu ifade edildi. Ancak 1990 yılından bu güne kadar en düşük büyüme olduğunu belirtelim.

Çin’in Durumu İşler Açısı Değil!

ABD ile yaşanan sorunun tam olarak 250 milyar dolarlık ürün vergisi elbette küresel ticarette Çin’de çok büyük bir etki hissettirdi. Hükümetin ise bir yandan yüksek borçluluğunu sakinleştirmeye çalıştığı açıklandı. Uluslararası birçok kuruluşunda büyüme stratejileri için ciddi bir merkez olarak bilinen Çin piyasalardaki bu yavaşlamanın etkisini üzerinden atmaya çalışıyor. Çin merkezinde sanayi üretiminin ise daha önceki yıla göre yüzde 5,7 artış gösterdiği ve yüzde 5,3 beklentiyi aşan bu yükselişin, perakende satışlar da ise 8,2 olduğu ifade edildi.

Beklentilerin ise paralel gelen büyümeden hemen sonra Şangay ve Hong Kong borsalarında hafif bir canlanma artış yaşatırken, bazı stratejistler ise Çin’deki yavaşlamanın daha kötü bir durum olduğunu söylüyor. Ciddi anlamda Aralık ayı içerisinde bir düşüş yaşayan Çin’in ne gibi önlemler alacağı ise henüz açıklanmış veya öğrenilmiş değil.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz