Yabancılara yapılan konut satışlarına bakıldığında ciddi bir artış kaydedildi. Ülkemiz’den konut alan Çin 34 basamak birden yükseldi ve listenin 2. sırasına yerleşti. İşte detaylar…

Ülkemiz’de rekor bir hale gelen yabancıya konut satışların da Çin 34. sıradan ani bir yükseliş ile listenin başlarına geldi. Ülkemiz’den gayrimenkul alımının artması ile Çin 2. sırada. Geçtiğimiz yıl Eylül ayı içerisinde oturum izni adına konut alımı talebi, 1 milyon dolar yerine 250 bin dolara kadar düştü. Bu bakımdan konut satışlarında ciddi bir değer artışı yaşandı.

Rekor üstüne rekor!

Son gelen haberlere göre, Mayıs ayı konut satış raporları ifade edildi ve Türkiye’nin genelinde yapılan konut satışlarına baktığımızda 2019 Mayıs ayından bir önceki yıl aynı aya kıyasla yüzde 31.3 oranında azalış ve 82 bin 252 seviyesine inerken, yabancıya konut satışları ise Mayıs ayında rekor kırdı.

Yabancılara yapılan satış için tam olarak yüzde 100’e yakın bir oranda 40 binden fazla satış yapıldığı görülüyor. Mayıs ayında ise, geçtiğimiz yılın aynı ayına kıyasla yabancıya satılan konutların yüzde 62,5 oranında arttığını ve 3 bin 925 oranında arttığı görülüyor.

İstanbul’da yüzde 103 artış kaydedildi!

Mayıs ayı içerisinde yabancılara yapılan satışlarda İstanbul listenin başında yer alıyor. Yabancıların konut alımı yaparken, en fazla tercih ettiği il ise İstanbul olurken, yüzde 103 artış kaydedilerek, bin 734’e yükseldi. Arkasından ise 850 konut ile Antalya ve 216 konut ile Ankara gelirken, son olarak 187 konut ile Bursa ve 136 konut ile Yalova geldi.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz