Ev Alışverişinde Devre Dışı Bırakılan Emlakçı Zafer Kazandı

Emlakçının gezdirdiği daireyi satın alırken komisyon ödemek istemeyen bir kişi emlakçının gezdirdiği daireyi emlakçıdan değil de daire sahibinden satın aldı. Bursa’da yaşanan olayda emlakçı tarafından gezdirilen daireyi beğenerek satın almaya karar veren vatandaş emlakçı komisyonu ödememek için eşini devreye sokarak daireyi onun üzerinden satın aldı.

Yargıtay Emsal Karar Verdi

Emlakçı yapılan satışı fark ederek kendisinin gezdirdiği dairenin satın alındığını ve bu nedenle komisyon ödenmesini talep ederek dava açtı. Daire için ödemesi gereken 4 bin 560 liralık komisyon tutarı için Bursa 8. Asliye Hukuk Mahkemesine dava açan emlakçı mahkemeden aldığı ret kararı sonrasında davayı Yargıtay’a taşıdı. Temyiz kararının ardından dava Yargıtay 13. Hukuk Dairesinde görülmeye başlandı. Yargıtay alt mahkeme tarafından verilen ret kararını bozdu ve davalı tarafın komisyonu ödemesine hükmetti.

Yargıtay Karar Metnini Açıkladı

“Davacı emlakçı ile davalı arasında imzalanan “Yer Gösterme ve Komisyon Akdi” başlıklı sözleşme 6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu 520. maddesindeki şartlara uygun geçerli bir tellallık sözleşmesidir. Belge içeriğine göre davaya konu taşınmazın davacıya gösterildiği sabittir. Davacı ile davalı arasında imzalanan sözleşme incelendiğinde, alıcının gördüğü gayrimenkulü şahsı, ortağı veya kendisinin vasıtasıyla görüp beğenen şahıslarca satın alması halinde satış bedeli üzerinden yüzde 3 komisyon + KDV ödeyeceğinin kararlaştırıldığı ve taraflarca imza altına alındığı anlaşılmaktadır. Davacı tellal, davalıya taşınmazı göstermiş, davalı, davacı ile yaptığı sözleşmeyi ortadan kaldırmadan, davacının gösterdiği taşınmaz davalının eşi tarafından satın alınmış olduğuna göre, artık tellal üzerine düşen görevi yerine getirmiş ve ücret istemeye hak kazanmıştır. Ayrıca belirtmek gerekir ki mal sahibinin davacı tellalı yetkilendirmemiş olması da sözleşme kapsamında bir önem arz etmez. Açıklanan yönler gözetilerek sonucuna uygun karar verilmesi gerekirken mahkemece yazılı şekilde davanın reddine karar verilmesi usul ve yasaya aykırı olup, bozmayı gerektirir. Temyiz olunan kararın davacı yararına bozulmasına oy birliği ile karar verildi” denildi.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz