Çocuğa ait mallar nelerdir? Çocuklara ait olan mallar nasıl korunur? Kanun kapsamında çocuğa ait mallar nedir? İşte kanun ve çocuğa ait mallar hakkında detaylar…

Çocuğa ait mallar 

Çocuklara ait olan malların korunması adına Türk Medeni Kanunu‘nda bazı bilgiler yer almaktadır. Bu bakımdan kanun kapsamında anne ve babanın velayetleri bitmediği sürece, çocuklarının mallarını yönetebilir ve koruyabilme hakkına hem sahip hemde yükümlüdürler.

ÇOCUK MALLARI HAKKINDA

Kanun kapsamında çocuklara ait mallar için Yönetim konusunda madde 352‘de ane ve babanın velayetlerinin devam etmesi halinde çocuklarının mallarını yönetme hakkına sahiptirler. Ancak anne ve baba bu sorumluluklarını doğru bir şekilde yürütemez ise, hakim bu duruma müdahale etmekle yükümlüdür.

Madde 353‘de ise evlilik bitmesi halinde velayet kimde kalıyorsa, o kişi çocuğunun mallarını gösteren bir defter tutmalı ve yapmış olduğu yönetimler ile yatırımları bildirmek veya kayıt tutmak zorundadır.

Madde 354‘de ise anne veya babanın kusurları olmadıkça veya velayetleri ellerinden alınmadıkça çocuklarına ait olan malları kullanma haklarına sahiptirler.

Madde 355‘de yer alan bilgilerde ise anne veya babanın çocuklarının mallarından gelen gelirlerini ilk önce çocuklarının bakımı, eğitimi ve masrafları için kullanacak ve uygun ölçüde aile ihtiyaçlarını giderecek şekilde kullanabilir.

Gelirin büyük bir kısmı çocuğun mallarına katılmak zorundadır.

Madde 356‘da ise olağan ihtiyaçların olması halinde gerekli ölçüde sermaye olarak ödemez ve tazminatlar ile benzeri edimlerde çocuğun bakımı için kullanım gösterilebilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz