Miras Hakkından Evlatlık Çocuklar Faydalanabilir Mi?

Çocuk miras payları daima eşittir. Çocuklarla yada çocukların alt soyundan geri kalan eş varsa, miras payı dörtte bir olarak kanunda yer alır. Yinede çocuk sayısı beşi geçiyorsa, geri kalan eşin miras payının çocuklarla eşit olduğu ifade edilmektedir.

Çocuk miras payları hakkında

Vasiyetname dışında herhangi birinin vefat eden kişinin mirasçısı olası için mutlaka aralarında kan bağı yani akrabalık ilişkisi olmak zorunda. Yada ölenin karısı yada kocası olması gerekmekte. Evlilik birliği eğer mahkeme tarafınca bitmişse, dul olan kadın yada erkek, vefat eden eski eşinin mirasını alamamakta. Yani eşin diğer eşin mirasını alması için, ölüm günü eşlerin evli olması ilk şart olarak ifade ediliyor.

Miras durumu için kan akrabalığının 2’ye ayrıldığını belirtelim. Bunlar ise alt soy ve üst soy olarak karşımıza çıkıyor. Peki nedir bu üst soy ve alt soy?

Hemen bir örnek verelim: Ali’nin annesi, babası nenesi ve dedeleri, Ali’nin üst soyu olarak bilinir. Ancak Ali’nin çocukları torunları ve torunlarının çocukları ise alt soyudur. Eğer ahmet alt soy bırakmışsa, üst soyu Ali’nin mirasçısı olamıyor.

Kısacası eğer alt soy varsa, üst soy bir şey ifade etmiyor. Ancak alt soy yoksa, üst soy olanlara hak doğuyor. Ancak Ali, geride eş bırakırsa, yani sağ kalan eş, Ali’nin hem alt soyu hemde üst soyu mirasçı oluyor.

Çocuk miras payları neidr?

Ali vefat ettiğinde, çocuklardan dördü de hayatta ise Ali geride eşi yoksa, Ali’nin net kıymeti, çocuklar arasında eşit bir paydır. Ancak geride bir eş varsa ve 4 çocuğu varsa, Eşi’de dört çocukla mirasçı olur. Dörtte biri eşin, kalanlar ise çocuklara eşit bölünür. Yani 4’de 3’ü çocuklara pay olarak dağıtılır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz