Çocuklarınızın Oyuncaklarını Temizlerken Dikkat Edin

Çocukların eğlenmesini sağlamanın yanı sıra, zeka gelişiminde de olumlu etkiler bırakan oyuncaklar, tüm çocukların vazgeçilmezidir. Çocuğunuza oyuncak alırken yaşını göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Hayal gücünü, yaratıcılığını geliştirebilecek ve el becerisinde de katkısı bulunacak oyuncaklar ilk tercihleriniz arasında olmalı. Ve bir diğer önemli husus, oyuncakları sürekli temiz bulundurmalı, çocuğunuzun mikrop kapmasını önlemelisiniz.

Oyuncakları temizlerken kullandığınız deterjanlara önem göstermelisiniz. Antimikrobiyal temizleyiciler, çocuğunuzda alerjilere sebep olabileceği gibi, oyuncaklarınızı da deforme edebiliyor. Ayrıca küçük yaştaki çocuklar, oyuncaklarını sürekli ağızlarına götürdüğü için bu tür kimyasallardan uzak durmak gerekiyor. Uzmanların tavsiyelerine göre, oyuncakları temizlerken sabun, karbonat, anti alerjik bebek deterjanları ya da sirkeden yardım alabilirsiniz.

Çocukların belki de en sevdiği oyuncaklardan olan pelüş oyuncakları temizlemenin farklı yolları bulunuyor. Çamaşır makinesinde oldukça basit bir şekilde yıkanabilen pelüş oyuncaklarda, düğme, pul ya da boncuk gibi detaylar bulunuyor ise yıkama toplarından yardım alabilir, oyuncakların zarar görmesini önleyebilirsiniz. Bazı pelüş oyuncaklar, çamaşır makinesinde yıkamak için uygun olmuyor ve bu bilgi etiketinde bulunuyor. Bu oyuncaklar için ise deterjanlı ve ılık su yardımıyla elde yıkamak, sonrasında da güneş ışığı altında kurumasını bekletmek uygun görülüyor. Dikkat etmeniz gereken bir nokta var ki, pelüş oyuncaklar yıkanma esnasında deterjan kalıntılarını barındırabiliyor. Bunun önüne geçmek için ise bol su ile durulamanız yeterli oluyor.

Ahşap ve plastik oyuncakları temizlemek için de birkaç yöntem bulunuyor. Oyuncak, ısıya dayanıklı ve sert plastikten üretilmiş ise bulaşık makinesinde, hijyen programıyla ve doğal içerikli bulaşık deterjanları ile yıkanabiliyor. Makineye sığmayan boyutlardaki oyuncaklar, sepetler için de karbonatlı su ile temizlemeniz öneriliyor. Ahşap oyuncakların boyaları suya dayanıklı ise yıkayarak temizlemeniz mümkün olabiliyor. Ancak işlenmemiş ahşaplar suya dayanıklı olmayıp, formlarını kaybedebiliyor. Bunun önüne geçmek için ise oyuncakları, seyreltilmiş sirke ya da boraks çözeltileri ile ıslatmış olduğunuz bir bez yardımıyla silip kurulayabilirsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz