Çöp Vergisini Kim Ödemeli?

 

Belediye gelirleri kanunu kapsamında çöp vergisi konut ve işyerleri için ödenmektedir. Peki, birçok kişinin merak ettiği konulardan birisi olan çöp vergisi kime ait, çöp vergisini kim ödemeli?

Arsa ve Araziler İçin Çöp Vergisi Alınmıyor

 

Çevre temizlik vergisi adı altında çöp vergisi alınıyor. Konut ve işyeri için alınıyor olsa da arsa ve arazi sahipleri çöp vergisi vermez.  Konut sahipleri ya da konutu kullanan kişilerin çöp vergisini su faturalarına yansıtılmaktadır. Kişi su faturasını öderken çöp vergisini de ödemiş oluyor. Ancak iş yerleri sahipleri çöp vergisini bağlı olduğu belediyelere giderek ödemesini ayrı bir şekilde yapmaktadır.

Çöp Vergisi Kiracıya mı Ait?

 

Gayrimenkul sahibinin eğer mevcut yapıyı kiraya vermiş ise çöp vergisini de kiracı üstlenmiş olur. Yani çöp vergisi kiracıya aittir. Bu konutlar için de, işyeri içinde aynıdır.

İlgili gayrimenkulün boş olması durumunda, kiracının boşaltması durumunda ilçe belediyesine bildirilmesi durumunda çöp vergisi ödenmez.

Çöp Vergisi Nasıl Ödenir?

 

Konut çöp vergisi nasıl ödenir ile ilgili cevap su faturasına yansıtılmasıyla mümkün olabiliyor. Ancak işyerini kullanan kişi yılda iki eşit taksitle çöp vergisini ilçe belediyesine ödeyebiliyor. Eğer E-Belediye sistemi varsa internet üzerinden online bir şekilde ödemesini gerçekleştirebilir. İlk taksit Mart, Nisan ve Mayıs aylarında yapılıyor. İkinci taksit ise Kasım ayında başlıyor. Eğer farklı bir ildeyseniz gayrimenkulün bulunduğu belediyeyi arayarak hesap numarası isteyebilirsiniz.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz