Kısa süre önce yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, taşınmazların değerlerini belirleyecek ve buna yönelik değer bilgi merkezi oluşturulup, değer haritaları üretimi olacak. Cumhurbaşkanlığı kararnamesinde bazı değişiklikler yapılması Resmi Gazete’de belirtildi.  İşte detaylar…

Artık Taşınmazların Değeri Belli Olacak

Tapu ve Kadasto Genel Müdürlüğü kapsamında kuruluş, yetki ve sorumluluklarıyla alakalı maddeye “toplu değerleme faaliyetlerini düzenlemek ve yürütmek” ibaresi bulunacak. Bu bakımdan taşınmazların toplu değerleme yöntemleri ile değerinin belirlenmesi, değer bilgi merkezinin kurulması, yönetme ve değer haritalarının üretilmesiyle güncelliğin ön planda olması istendi. Bu bakımdan kurumun merkez teşkilatıyla “Taşınmaz Değerleme Dairesi Başkanlığı”nın kurulmasına karar verildi. Bunla beraber kurum bünyesi yurt dışı teşkilatı oluşturulmasıyla alakalı bazı düzenlemeler var.

YURT DIŞINDA TAPU VE KADASTRO TEMSİLCİLİKLERİ AÇILIYOR

Belirlenen ülkelerde açılması beklenen tapu ve kadastro temsilcilikleri yurt dışında ülkemizin vatandaşlarıyla beraber yurt dışı uyruklu ve tüzel kişilerin Türkiye’de yer alan taşınmazlar ile alakalı tapu ve kadastro işlemlerini yurt dışında gerçekleştirmeleri sağlanacak.

Tapu sicili ve kadastro işlemlerinde yurt dışında gerçekleştirilmesiyle alakalı usul ve esaslar ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından çıkması beklenen yönetmenlikle belli olacak. Bunla beraber Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü görev ve yetkilerince yurt dışında faaliyette bulunmak adına Cumhurbaşkanı kararınca şirket kurabilecekleri ve yerli ile yabancı gerçek yada tüzel kişilerle ortaklık mümkün olacak.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz