Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı üzerine hazırlıklar içinde olunduğunu belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, imar değişikliklerinin denetlenmesinin bel

İmar Değişikliklerini Bakanlık Denetleyecek
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı üzerine hazırlıklar içinde olunduğunu belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, imar değişikliklerinin denetlenmesinin belediyeler yerine Bakanlık tarafından yapılması gerektiğini belirtti.
Bakanlık Denetleme Yapabilmeli
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “6 aylık eylem planında yer alacak icraat ve projeler ile ilgili çalışma yapılsın” talimatının ardından harekete geçip, hazırlıklar içerisinde olduklarını belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Recep Tayyip Erdoğan’a sunulacak olan öneriler arasında imar değişikliklerinin denetlenmesi ile alakalı konuların da olduğunu, “Bakanlığın belediyeler tarafından yapılan imar değişikliklerini denetlemesi ve ‘Niye bunu yaptın?’ diye sorabilmesi” gerektiğini vurguladı.
Şikayetlerin Başında İmar Geliyor
Vatandaşların temizlik, çöp toplama gibi konular ile ilgili yoğun şikayette bulunmadığı fakat imar ile olan iddiaların, şikayetlerin fazla olduğunu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, şu sözleri ile belirtti; “Kimse temizlikten, parklardan çöp toplanmasından uzun boylu şikayet etmiyor. İnsanlar eskiye bakarak, ‘su kanalizasyon, altyapı, yeşil alan konusunda daha iyi durumda’ diyor. Ama imar ile ilgili iddialar var. Bunu önlememiz gerekiyor. İmarın bir an önce denetim altına alınması lazım”
Değer Artış Payından Kentsel Dönüşüme De Pay Var
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, plan tadilatlarında sorgulama yapılması gerektiğini, parsel bazlı imar değişikliklerinin büyük sorun çıkardığını ve değer artış payı ile ilgili düzenlemede kentsel dönüşüme de aktarım yapılacağını şu sözleri ile açıkladı; “Elindeki 500’lük, 1.000’lik kesinleşen planlarda eziyet edecek değiliz. Ama bir değişim ve dönüşüm varsa planda, ‘bir dakika niye değiştiriyorsun’ deme hakkımızın olması lazım. Yaptığımız çalışmaya göre değer artış payının bir bölümü kentsel dönüşüme aktarılacak”

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.