Kot Altı Dairelere Son!

Her bölgenin kendi imar düzenlemesinin yapılmasını sağlayacak olan yönetmelik, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından taslak şeklinde hazırlandı. Bu sayede artık bodrum olması gereken katlarda daire olmayacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Beyefendi inşaatı en yüksek noktadan alıyor. Denizden bakıyorsun 2-3 kat görünüyor ama 5-6 kat bina çıkıyor. Bodrum diyorsun, adam zemin yapıyor. Bodrumu zemine dönüştüren anlayış bana göre ihanettir. ‘İşte efendim şuradan, buradan kazanmak istiyorum’. Geç o işleri! Kazanmak istiyorum derken şehre ihanet ediyorsun” sözleri üzerine harekete geçen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, hazırladığı yönetmelik taslağı doğrultusunda kot altındaki yerlere yeni bir düzenleme getirecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı planlı alanlara yönelik imar yönetmelik taslağına göre, ülkenin geneli için tek bir imar düzenlemesi olmayacak, her bölgenin coğrafi, kültürel, tarihi ve yöresel özellikleri göz önüne alınarak ayrı ayrı imar düzenlemeleri yapılacak. Bölgeler için düzenlemeler, yerelde hazırlanıp bakanlığa gönderilecek.

2012 yılında Samsun’da gerçekleşen sel sonucunda, kot altı dairelerde yaşayan 9 kişinin hayatını kaybetmesi, aslında bodrum yerine yapılan dairelerin ne kadar tehlikeli olduğunu gösterir nitelikte.

Düzenleme sonucunda artık bodrum kata daire yapılmayacak, kot harici ev açılması da engellenecek, su taşkın alanlarında bina kotları yeniden yapılan analizlere göre belirlenirken, 50 yıllık meteorolojik veriler esas alınacak. Su taşkın alanlarında, su taşkın seviyesine bir metre eklenerek belirlenmiş olan kotun altında iskan edilen bağımsız bölüm oluşturulması engellenecek.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz