Çürük yapılara izin veren kamu yetkililerine cezai işlem uygulanacak. Kartal’da çöken bina sonrası sıkı bir denetleme gelirken, görevini kötüye kullanan kişilerin sonu geliyor…

Prof. Dr. İzzet Özgenç kısa süre önce sosyal medya hesabı üzerinden bazı açıklamalarda bulundu. Son haberlere göre imar barışına rağmen yetkililerin görevlerini kötüye kullandıkları dile getirildi. Yetkili kişiler para ödendikten sonra yapının çürük veya sağlam ne fark eder, der gibi izin vermesi yanlış bir durum. Görevi kötüye kullanmaktan başka bir şey değil.

Sorumluluk basit bir şey değil!

İmar barışı kanunu daha önceden imara aykırı olan veya eklerine uymayan yapıların, kentsel dönüşüm programı uygulanmasına dek geçerliliği korurken, birçok kişiyi heyecanlandırmış ve yakından ilgilendirmişti. Ancak yetkililer imar programına uymuş veya uymamış, parasını ödedikten sonra ne fark eder gibi yapı izni vermeye devam ediyor.

Çürük yapı inşa edenlere ağır cezalar uygulanacak

Özgenç, son açıklamasında yapıyı çürük daha doğru bir tanımla kişilerin hayatını tehlikeye atacak yapıları inşa eden kişilere ceza hukuku kapsamında ağır cezalar uygulanmalı dedi. Bu yapıları inşa eden kişilerin sorumlu tutulabilmesi için kamu görevlilerinin görevlerini yerine getirip yargılamaları gerektiği talep edildi.

Özellikle belirtmek gerekirse, yapı ile alakalı olarak imar barışı kanunundan faydalanmak için sağlam ve ruhsata uyulması gerekirken, çürük olan bu yapılar henüz dahi insanların ölümüne yol açabilmekte. Risk her zaman risktir. Bir belge binayı sağlam etmeyecektir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz