Emlakçılık Sertifikası Alanlar Yeni Düzenleme İçin Yeterlilik Belgesi alacak mı?

Son dönemlerde emlakçılık yasa tasarısı ile alakalı maddelerin resmi makamlardan açıklanması sektörde olumlu bir hava getirmiş olsa da, bu maddelerin yetersiz olduğunu söyleyen azımsanmayacak derecede bir kitle olduğu gerçeği ile karşı karşıyayız. Emlakçıların uzun zamandan beri beklemiş olduğu bu yasa tasarısı yeterli olmasa da şekillenmiş gibi görünüyor. Sektördeki boşluklar çok ve bu boşluklar ön görülen taslak ile pek doldurulacak gibi görünmüyor.

Emlakçılar için daha önce yayınlamış olduğumuz taslak maddelere buradan ulaşabilirsiniz.Yeni Emlakçılık Yasası  Yeni Kanundan Sonra Emlakçılık 

Daha Önce Alınan Emlak Sertifikaları Geçerli mi?

Son beş yıl içerisinde çeşitli kurumların emlakçılar ile alakalı eğitim kursları açarak emlakçılara milli eğitim bakanlığı onaylı sertifika verilmişti. Bu sertifikaları emlakçılar odaları, dernekler, kurumsal firmalar milli eğitim bakanlığında izinli şekilde eğitim vererek sertifika dağıtmışlardı. Şimdiki soru ise bu verilen sertifikaların yeni kanunda Yeterlilik Belgesi yerine geçip geçmeyeceği oldu. Emlakçıların elinde bulunan emlak sertifikaları hakkında daha önce zorunlu olup olmadığını tartışmıştık. Daha önceki yazılarımızda bu sertifikanın emlak ofisi açmak adına çok bir şey ifade etmeyeceği ve gereksiz olduğunu fakat sektöre çok uzak ve emlak ofisi açmak isteyen kişiler için olumlu bilgiler verdiğine daha önce yer ayırmıştık.

Bizim görüşümüz olarak daha önce verilmiş olan Emlak Danışmanlık Sertifikarı Emlak Yeterlilik Belgesine Yerine Geçmeyeceği yönünde. Çünkü daha önce verilmiş olan Emlak sertifikalarının eğitim süreci Temel eğitim sürecinde olup sektörü kaliteli hale getirebilecek düzeyde olmadığı kanaatindeyiz. Emlak Yeterlilik Belgesi ( lisansı ) beklenti olarak sektöre bilgili, kaliteli danışmanlar kazandırarak güven aşılamasını sağlayacak derecede öğretici ve gerçekten yeterli denilebilecek şekilde bir belge olmasıdır.

 

Sizce Emlak Sertifikaları İşe Yarar mı ve Yeni Emlak Yeterlilik Belgesi Nasıl Verilir?

Görüşlerinizi Bildirin Tartışalım

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


7 YORUMLAR

  1. Düşünün ki herhangibir okul bitiriyorsunuz MEB diploma veriyor. Daha sonra birileri o diplomayı geçersiz sayıp “yeniden sınava gireceksiniz diplomanızın yenisini almak için” deniyor. Yazık. MEB yok sayılıyor

  2. Ben daha çok yatırımla ugrasiyorum fakat emlakcilikta işin içine giriyor. Temfed den sertifika aldım fakat bununla yetinmeyip derinlemesine ınternetten eğitimlere devam ediyorum aslında bir emlakciyla yürütmekte niyetim vardi fakat ya yetersiz goruyor kendini yada yılların deneyi tecrübesi olmasına rağmen hem zamana gore yetersiz ve güven vermedi bu birazda insanın kendisiyle alakalı .. ben yeri geldiği zaman musterime bu konuda destek vermek isterim. Sertifika iptal edilmemeli yeri gelince yeterlilik belgesi alinabilmeli

  3. ÖNERİ… Bu mesleği yapacaklar için bir anda türeyen belgelendirme kuruluşları yerine ki yıllardır işin bilenlerince sistem konuşuluyor tartışılıyor. Eskişehir Anadolu üniversitesi ile işbirliği içinde (öncesinde belge alanların öteden beri vergiye kayıtlı olanların, meslek odası veya ato tobb kayıd bulunanların intibak veya hakları kesinlikle baki kalmak üzere çünkü daha bugün müracaat edecekle eşit sayılması geçmişi sıfırlamak asla doğru değil) düşünsenize ben gelen belge verecek zata adama eğitimi dökümanı soruyorum “biz sadece sınav yapıyoruz” diyor. Bunlara kim nasıl hangi kriterler baz ve esas alınarak yetkilendiriyor anlamış değilim. ÖNERİM: Belgeleri verecek olanlar olması gerekenler. 1) meslek kuruluşları ve odalar TOBB, ATO gibi, 2) ESKİŞEHİR ANADOLU ÜNİVERSİTESİ ile birlikte ( emlak ve emlak yönetimi bölümü mezunları dışında) senede 3 veya 4 kez belli merkezlerde organize edeceği bir sınav sistemi olabilir. ki TOBB bunu müracaatlara bağlı her ilde sınav merkezi kurarak yapıyor. AÖF Tüm Türkiyede etkin ve yaygın. (bu sınavalara yönelik kitaplar zaten hazır) 3) Kurumsal firmalarda taşın altına elini koyar ki zaten oldukça nitelikli ve gayet verimli hemde ücretli eğitimler veriyor. eğitim prosesine uygun bir sınav yapmak zor değil. belgelendirme işi özele verilecekse en azından bu işle ilgili deneyimi tecrubesi olanlarca verilmeli. 4) öncesinde kanun ve yönetmelikle hem zaman hem para vermiş hem emek vermiş ve yeterlilik almış olanlarda hakları korunarak bir yol izlenmeli. kazandık.

    18 Ocak 2005 tarihli ve 1695 sayılı M.E.B. izni ile o dönem yasal düzenleme ile yetkilendirilmiş ve MEB onaylı belgeler verilmiştir. yok saymak hak gasbıdır. 10 yıldır ticaret odasına aidat, 10 yıldır iş ve işlemlere kdv stopaj gelir vergisi vs. ödüyorum, vergi kaydım, ticaret oda kaydım mevcut ttb onay vermiyor. tabi ben naçizane fikirlerimi beyan ediyorum. syg.

  4. 5580 sayılı kanunun 6. Maddesinin 6. Fıkrasına göre belgeler isyeri acmak icin gecerli diye dusunuyorum. Bu madede de degisiklik.yapilmasi gerekir.

  5. Bence bu kanun çıkmadan önce VERGİ dairesi kaydı oda kaydı ve sicil gazetesi olan ve herhangi özel eğitim merkezlerinden valilik ve milli eğitim bakanlığı tarafından onaylı sertifikası olan şu anda buişi başka bir belge almadan Ticaret bakanlığı kabul etmesi gerekir. bu kanun yeni iş yeri açmak isteyenler için geçerli olabilir

  6. kazanılan hak zayi edilmemeli emek harcanarak alınmış olan emlak danışmanlığı sertifikaları kesinlikle geçerli kalmalı diye düşünüyorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz