Türkiye İstatistik Kurumu tarafından gerçekleştirilen “İllerde Yaşam Endeksi” araştırmasının verileri açıklandı. Açıklanan verilere göre yaşam endeksi verilerinde en yüksek endeks

Daire Tipleri Arasından En Çok Tercih Edilen Hangisi?
Türkiye İstatistik Kurumu tarafından gerçekleştirilen “İllerde Yaşam Endeksi” araştırmasının verileri açıklandı. Açıklanan verilere göre yaşam endeksi verilerinde en yüksek endeks değeri 0.6745 değeri olduğu belirlenen Isparta olurken bu ilimizi ikincilik koltuğunda oturan Sakarya 0.6737 değer ve üçüncülük koltuğunda oturan Bolu 0.6553 değeri ile takip etti.  
Temel ihtiyaçların karşılayarak kişisel ve ekonomik risklere karşı korunmasını güvence altın alan gelir ve servet dengesi dikkate alındığında ise 0.8788 endeks değeri ile İstanbul birinci sırada yer alıyor. 
En Çok Tercih Edilen Daire Tipi Hangisi?
Bunlara ek olarak İstanbul’da yeni hizmete açılan yeni metro güzergahları ile 3. Köprü, Avrasya Tüneli ve 3. Havalimanı gibi büyük projelerde fiyatların büyük bir hızla yükselmesine neden oluyor. Bu projeler merkezdeki taşınmazların fiyatlarının yanı sıra çeperde yer alan taşınmazların da fiyatlarının yükselmesine neden oluyor. Mecidiyeköy – Mahmutbey metro hattı ile Üsküdar – Sancaktepe metro hatlarının güzergahlarında yer alan taşınmazların fiyatlarında son derece hızlı bir yükseliş yaşandığı görülüyor. 
Konut fiyatları üzerinden direkt etki eden bu projeler nedeni ile konut fiyatları ne yazık ki artık çoğu projede üst seviyelere taşınıyor. Durum böyle olunca pek çok kişi artık büyük konutlar yerine hem daha kolay elden çıkarılabildiği ve kiralandığı için hem de ekonomik fiyatlara satıldığı için 2+1 dairelere yöneliyor. TÜİK tarafından açıklanan verilerde 2+1 daire tipinin en çok tercih edilen daire tipi olduğu görülüyor 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.