Dairenin Eczaneye Çevrilmesi

 

Birçok insan kira parası ödememek ve kendi yaşam alanlarında rahat etmiş oldukları için oturdukları yerleri ticaret alanları yapabilmektedirler. Bu durumlardan bir tanesi de oturulan bir dairenin Eczaneye çevrilmesi işlemlerin yapılmış olması. Birçok kişi bu durumu yasal yollara başvurmadan yaparken 2014 tarihinde alınan karar ile kanuni bir şekilde yapılması için Resmi Gazete içerisinde yönetmelik yayınlandı. Birçok Eczaneceyi etkileyecek kararların şartları da birçok kişiye duyuruldu.

Eczane Olma Şartları

 

Dairenin eczaneye çevrilmesi için devlet tarafından belirlenen şartların ilki şu şekildedir; Eczane olacak olan yerlerin alansal boyutu en az 35 metrekare olması, kanunda yer alan maddelere göre (A) ve (B) bentlerine oran ile açılacak olan Eczanelerin ise depoları hariç en az 20 metrekare olması şartı konuldu.

Eczane olarak kullanılacak olan dairenin kullanımıyla ilgili bir yasa ihlali yaşanmaması ve kullanım iznini gösteren belgelerin hazır olması gerekmektedir. Evinizin içerisinde kuracağınız Eczane dükkanınızın bazı bölümlerini sadece sizin ulaşabileceğiniz şekilde ayarlamanız ve depolarınızın sadece sizin irtibatta olacak şekilde bir düzen sağlamanız gerekmektedir.

Daire içerisinde açacak olduğunuz Eczanelerinizin kesinlikle ilgili merciler ile bildirilmiş olan projelerde birden fazla kapısı bulunmasında hiçbir problem yoktur. Fakat eviniz olacak Eczane dükkanının dışarısıyla hiçbir bağlantısı olamayacağından kapı bölümleri için belli bir plan çizmeniz gerekebilir.

Evinizin ışıklı bir ortama bakması ve kesinlikle ilaçların bozulmaması açısında rutubesiz ve havadar olması gerekmektedir. Özellikle sağlık ortamı olduğundan hijyen koşullarına uygun olmalıdır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz