Dairenin Metrekaresini Hesaplama

Binanın Net m² si

Diğer alan türü ise net alandır. Bu alan ise binanın bittikten sonra hesaplanan alanıdır. Net alan, evin içerisinde kullanılabilen olarak geçmektedir. Net alan hesaplanırken duvarların sıvalarının yapılıp yapılmamasına bakılır. Net alan sıvadan sonra geriye kalan, yürünebilen ve süpürülebilen alan olarak tanımlanmaktadır.

Binanın Net Metrakesini Nasıl Ölçebilirim?

Binanın veya Dairenin net m²’sini en iyi şekilde hatasız öğrenebilmek için projeden kontrol etmeniz sizi en doğru sonuca götürecektir. Mimari projedeki belli olan dairenin tümoda ve salonlarının metrekarelerini hesaplayarak dairenizin tam olarak net m² lerine ulaşablirsiniz. bazı projelerde dairenin net metrekareleri proje başlığında yazılabiliyor. fakat proje kapağında yazılmayan metrekarelerde söylediğimiz gibi hesaplamanız gerekecektir. Hesapladığınız alanlar size dairenin ne kullanabilir alanını gösterecektir.

Dairelerin Brüt m² si

Dairenizin Brüt metrekaresi tüm kullanıbilen alanlar ve kullanalımayan alanlarıntoplamıdır. örnek verecek olursak; Net m² hesabı yaptığınızda ortaya çıkan metrekaremiz 100 m² olsun. Bu alan bizin Dairemizin net m² si olacaktır. Brüt metrekare hesabını şu şekilde hesaplayabilirsiniz. Brüt metrekare her zaman net metrekarenin %15 fazlası olarak kabul edilir. 100m² net alanlı bir dairenin brüt metre karesi 100×0.15= 15 m² fazla olacak ve toplam brüt metrekareniz 115 m² olacaktır

Binalarda Dairelerin metrekare hesabı Brüt metrekare binanın genel metrekaresi olarak tanımlanabilir. Brüt metrekare hesaplanırken binanın yapılacağı alan hesaplanmaktadır. Binanın kendi oturduğu alan ve binaya bağlı olan diğer yapılar brüt alan olarak geçmektedir. Binanın brüt alanı hesaplanmasında bazı yönetmelikler bulunmaktadır. Brüt alan içerisine dâhil olan yapılar ise havuz, otopark, müştemilat gibi yapılardır. Bu yapılar binanın dışında olsa bile brüt alana eklenmek zorunda olan alanlardır. Mesela bir inşaat firmasından ev alacağınız zaman size alan olarak brüt alanı söylemektedirler. Bu ise sizin alanı büyük olarak algılamanıza sebep olabilir.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz