Damga Vergisi Ödeme, Damga Vergisi Nasıl Ödenir?

3 farklı şekilde ödenebilen damga vergisi için Maliye Bakanlığı devreye giriyor ve bu konuda kararı ilgili kurum veriyor. Hangi hususlarda uygulanacağına ya da ödeneceğine yine Maliye Bakanlığı karar veriyor ve ödeme planlarını da kişiye sunuyor. Dilerseniz farklı ödeme yöntemlerini maddeler halinde sunalım ve uygun ödeme şeklini de birlikte görelim.

1. Basılı damga konulması şekliyle ödeme:
Kağıtların damga vergisi basılı damga konulması suretiyle ödenebilmektedir ve bu işlemler ile birlikte sizlerden istenilen belli başlı belgeler vardır ve bu belgeler de yine aşağıda belirtildiği gibidir.
-Makbuz ibna senetleri
-Kişi bilgileri için gerekli faturalar
-Ulaştırma ile ilgili kağıtlar
-Elektrik ve telefon faturaları
-Vergiye tabi olan ilgili belgeler.

2.İstihkaktan kesinti şekliyle ödeme:

Genel ve özel bütçeli daireler ile birlikte, belediyeler, bankalar, iktisadi kamu teşekkülleri ile benzeri müesseslerin ödeme planlarında kullandıkları kağıtlar ve;
-İlgili ödemelerin yapılması
-Avans suretiyle ödemelerde avansın itası
sırasında ilgili daire ve müesseseler tarafından istihkaklardan kesinti yapılması şekliyle ödeme Maliye Bakanlığınca izin verilebilir.

3. Makbuz verilmesi şekliyle ödeme

Yukarıda belirtilen durumlar dışında gerekli ödeme makbuz verilmesi ile birlikte yapılır.

Damga Vergisi Nedir?

Kişi ya da kurumlar arasında yapılan işlemlerin, daha doğrusu yapılan ödemelerin beyanının gösteren makbuz niteliğindeki kağıtlar ve bu kağıtlardan alınan vergi türüdür. Damga vergisinin kendine ait özellikleri vardır, dilerseniz bu özelliklere de göz atalım.

Damga vergisi özellikleri;

– damga vergisinin ibraz edilebiliyor olması.
– İmza ya da imzalanabilir belge niteliği taşıması
– Belli bir hükme sahip olması.

Damga vergisi ödeme şekilleri kurum ve kişilere göre değişiklik gösteriyor ve yukarıda belirttiğimiz 3 madde dışında farklı bir şekilde ödeme yapamıyorsunuz. Kurumlar ya da kişiler arasında meydana gelen alış verişlerin resmi bir şekilde belgelenmesi olarak da adlandırılan damga vergisi, kendine ait özellikleri ile vergilendirme türlerinden daha bağımsız olduğunu da ortaya koyuyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz