Damga Vergisi Hakkında Merak Edilenler

Günlük hayatta okul kaydından resmi işlemlere kadar farklı pek çok alanda sıklıkla duyulan damga vergisi hakkında aslında bilgimiz sınırlıdır. Peki, damga vergisi nedir, kimler damga vergisi öder ve 2018 damga vergisi oranları nelerdir?

Damga Vergisi Nedir?

Özellikle de ticaret dünyasının ayrılmaz bir parçası olan sözleşmeler hususunda dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biride damga vergisi konusudur. Kişiler arasında yapılan ya da kişilerle kurumlar ve kurumların kendi aralarında imzalamış oldukları resmi ve hukuki işlemlere ait belgelerden alınan vergiye damga vergisi adı verilmektedir. Bu tip sözleşmelerde damga vergisinin tahsil edilebilmesi için mutlaka söz konusu sözleşmenin ibraz edilebiliyor olması, imzalanması ya da imza yerine geçen ibarelerin yer alması şartları bulunmaktadır.

Kimler Damga Vergisi Öder?

Damga vergisi ödeme yükümlülüğü sözleşmeyi imzalayan taraflardır. Resmi dairelerle yapılan sözleşmelerde  ise damga vergisi ödemesini sözleşmede yer alan kişiler yapmaktadır. Yabancı ülkelere ait olan elçilik ve konsolosluklarla düzenlenen sözleşmeler için ödeme yükümlülüğü ise bu sözleşmeleri resmi dairelere ibraz eden ya da bu sözleşme hükümlerinden yararlanan kişi ya da kişilere aittir.

2018 Damga Vergisi Miktarı Nedir?

2018 yılında düzenlenen sözleşmeler için ödenecek olan damga vergisi oranı 30285 sayılı (Mükerrer) ve 29.12.2017 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 2 Seri No.lu Damga Vergisi Kanunu Genel Tebliği ile belirlenmiştir. Buna göre ödenmesi gereken damga vergisi oranları şöyle;

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz