Emeklilere banka promosyonu, bayram ikramiyesi gibi ek gelir sağlanıyor. Şimdi ise ev desteği gündemde yerini aldı. Kirada oturan emekliler için 2 ayrı talep gündemde yerini aldı. Kararın ne olacağı ise büyük merakla bekleniliyor. TOKİ, dar vatandaşlı insanlara ev sahibi olma imkanı sunuyor. Konut projelerinde de %25 kontejan emeklilere ayrıldı. Eğer istenilen talep gerçekleşirse, TOKİ her projede konutların yarısını emeklilere ayıracak.

Dar gelirli olan kişiler için verilen kira yardımında bazı şartlar vardır. Bu şartlara uyum sağlayarak yardım istenmesi gerekiyor. Aynı zamanda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı birimlerine başvuru yapılması lazım. Bu alan üzerinden yardım alabiliyorsunuz. Dar gelirli olanlar için kira yardımı şartları şu şekilde;

  • Başvuru sahibinin sigortalı olarak bir işte çalışmaması gerekiyor.
  • Başvuru sahibinin düzenli bir gelire sahip olmaması ve gelir testinin yoksulluk sınırının altında sonuçlanması gerekiyor.
  • Herhangi bir gayrimenkul ya da araç sahibi olmaması gerekiyor.
  • Sosyal Güvenlik Kurumunda yetim, dul, emekli maaşına sahip olmaması gerekiyor.

Yukarıda yer alan şartlara uyum sağlanıyorsa başvuru yapacak olan kişinin, T.C kimlik, fakirlik belgesi (muhtardan alınacak), Dar gelirliler için kira yardım başvurusu değerlendirmeleri, bu evraklara sahip olup başvuru yapmanız yeterli olacaktır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yetkilileri başvuru sahibinin ekonomik durumu hakkında araştırma yapar. Daha sonra kişilerin ev ziyareti olabilir. Gerekli incelemelerin ardından da kira yardımı yapılıp yapılmayacağına karar veriliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz