Konut Sandığı İle Dar Gelirlilerde Konut Sahibi Olacak

Çeşitli Avrupa ülkelerinde “Yapı Tasarruf Sandığı” adı verilen uygulama Türkiye’de de dar gelirlilerin konut sahibi olmalarını sağlamak üzere benzer bir formatla hayata geçirilecek. Dar gelirli ailelerin tasarruf ederek ev sahibi olmalarını teşvik etme amacı taşıyan uygulama hakkında bilgi veren Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben “Yapı Tasarruf Sandığı” adı ile benzer bir uygulamayı hayata geçirmek üzere çalıştıklarını duyurdu.

Dar Gelirli Ailelerin Tasarruf Etmeleri Kolaylaştırılacak

Sistemin en büyük artısı dar gelirli ailelerin tasarruf etmelerini kolaylaştırması olacak. Şu anda uygulamada olan konut hesabı ile birleştirilmesi planlanan yeni yapı tasarruf sandığı sayesinde dar gelirli ailelerin para biriktirmeleri daha da kolay bir hale getirilmiş olacak. Bu sayede dar gelirli aileler çok daha iyi koşullar altında ev sahibi olabilecek.

Türk Bankacılık Sektörü Büyümeye Devam Ediyor

Plan ve Bütçe Komisyonunda yapmış olduğu açıklamada Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, Türk bankacılık sektörü hakkında değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’de hizmet veren bankaların Eylül ayı sonu itibari ile sermaye yeterlilik oranlarının yüzde 17,2 seviyesinde olduğunu belirtirken çekirdek sermaye yeterlilik oranının ise yüzde 14,4 seviyesinde yer aldığını söyledi. Bankacılık sektörünün kullandırmış olduğu kredi tutarının 2 trilyon sınırını aştığını söyleyerek sektörün toplam aktif büyüklüğü ise 3,1 trilyon olduğunu belirtti.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz