Dar Mükellef Kavramı İle Alakalı Bilgi

Türkiye’de ikamet etmemiş olan gerçek kişilerin ülkemizde kazandıklarının belli bir işleme göre vergilendirilmesi söz konusudur ve bu genellikle yurt dışında yaşayan, ülkemize belli dönemlerde ziyaretlerde bulunan kişiler için geçerlidir. Günümüzde birçok kişi yatırım aracı olarak gayrimenkulleri tercih ediyor ve bu sayede ek gelir elde ediyorlar. Bunu yurt dışındaki vatandaşlarımız çok daha fazla yapıyor ve akıllı yatırım olarak kazançlarını bu şekilde elde etmeyi daha garanti görüyorlar. Dar mükellef kavramı az önce de belirttiğimiz gibi yalnızca bu ülkede kazandıkları ile vergi ödeyen ve dışarıda kazandıklarını dahil etmeyen kimseler için geçerlidir.

Dar Mükellef Nedir, Dar Mükellefin Anlamı?

Tam ve dar mükellef kavramları birbirinden kesin çizgiler ile ayrılıyor ve dilerseniz tam mükellef konusunda da sizlere detaylı bilgiler sunalım. Türkiye içinde ya da dış ülkelerdeki gelirleri Türkiye’ye bağlı işlenen kişiler tam mükellef bölümünde yer alıyor ve vergilendirme işlemleri de buna göre yapılıyor. Dar mükellefte ise farklı bir durum karşımıza çıkıyor ve yalnızca Türkiye’den elde edilen gelire göre bir hesaplama yapılarak vergilendirme işlemi ortaya çıkıyor.

Yerleşme esasına bağlı olarak orta çıkan bu iki kavram arasında az önce de belirttiğimiz gibi net sınırlar var! Ülkemizde yapılan araştırmalara göre vergi kaçakçılığının en çok meydana geldiği ülkeler sıralamasında üst sıraları zorladığımız ortaya çıkıyor. Yasalar her ne kadar caydırıcı bir şekilde karşımıza çıksa da insanlar daha kurnaz olduğunu düşünüyor ve vergi kaçırarak gelirlerini daha az göstermeye devam ediyor. Özellikle büyük firmaların sırf bu işi yapması için maliyecilerle anlaştığı ve özel isimlerle çalıştıkları da biliniyor. Eğer devletin sunduğu hizmetlerden en iyi şekilde yararlanmak ve gerçek bir vatandaş olmak istiyorsanız sizler de vergilerinizi düzenli olarak ödeme yolunu seçebilirsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz