Dar Mükellef Nedir?

Vergi kanunları hükümlerince gerçekleştirilen farklı çok sayıda mükellef tanımı bulunmakta olup bunlardan biride dar mükellef tanımıdır. Peki dar mükellef nedir?

Dar Mükellef Ne Demek?

Dar mükellef gerçek kişi tanımı Türkiye’de ikameti bulunmayan ancak vergi mükellefi olan kişiler için kullanılan bir terimdir. Türkiye’de bulunmamasına rağmen ülkemizden kazanç elde eden kişilerin vergilendirilmesinde bu terim kullanılırken sadece ülkemizden elde ettikleri gelir üzerinden vergi tahakkuk ettirilmektedir.

Dar Mükellefler Hangi Gelirlerden Vergi Öder?

Yabancı bir ülkede merkezi olan ancak Türkiye’de kalıcı ya da geçici şubeleri bulunan ve bu şubeler üzerinden gelir elde eden tüm yabancı kurumlar dar mükellef olarak vergi ödemekle yükümlüdür. Yine buna ek olarak yabancı şirketlerin sahip oldukları aracı kurumlar ve temsilciler bulunuyorsa bu şekilde elde edilen gelirlerde vergilendirilmelidir. Bunlara ek olarak;

•Türkiye sınırları içerisinde yer alan zirai işletmelerden elde edilen gelirler,
•Türkiye sınırları içerisinde edinilen serbest meslek kazançları,
•Taşınır mallar, taşınmaz mallar ve hakların ülke sınırlarımız içerisinde kiraya verilmesi sonucunda edinilen iratlar,
•Ülke sınırları içerisinde elde edilen menkul sermaye iratları,
•Ülke sınırları içerisinde elde edilen ve bunların dışında kalan diğer irat ve kazançlar.
Uygulanan vergilendirme kuralları Gelir Vergisi Kanunu kapsamında belirlenmekte olup, bu kanunun 3. Maddesi içerisinde yer alan irat ve kazanç unsurlarının ülkemizde elde edilmesi ve buna ek olarak ülkemizde daimî temsilci bulundurulması konularında da aynı kanun kapsamında karar verilmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz