DASK sigortası, Kira gelirinden düşer mi? Depremden kaynaklı olan maddi hasarlar için bir nevi önlem olan sigortaya denir. Peki DASK sigortası, kira gelirinden düşer mi? Kira gelirinden düşen giderler neler? İşte sorularınızın yanıtı…

DASK sigortası, depremden kaynaklanan maddi hasarlar için önceden yapılan bir sigorta çeşididir. 1999 yılında yaşanan Marmara Bölgesi‘nde meydana gelmiş büyük depremden sonra devlet tarafından bütün meskenler için zorunlu durumu geldi. Deprem sigortası kira gelir vergisi kapsamında gider olarak düşünülebiliyor. Kiraya vermiş olan kişi tarafınca gayrimenkulde yapılan aydınlatma, ısıtma veya su ile asansör giderleri de kiradan düşürülen harcamalar olarak kabul edilir.

Dask Fiyatları Nedir?

DASK fiyatları, binanınızın deprem risk bölgesinde olması ve binanın yapısına göre brüt yüz ölçümü de ele alınarak hesaplanmaktadır. Bunların yanı sıra fiyatı etkileyen bir diğer durum ise bina yaşı, yapının tarzı ve teminat tutarı oluyor. Özellikle DASK hesaplama işleminin tüm sigorta şirketleri için aynı fiyat çıkacağını belirtelim.

Kira Gelirinden Düşen Diğer Giderler:

Kiraya verilmiş olan malların idaresi kapsamında yapılmış ve gayrimenkulün önemi ile doğru orantılı olan idare giderleri kabul edilir. Bunla beraber Kiraya verilen mal yada haklara ait sigorta ücretleri de kabul edilmektedir. Hatta kiraya verilen mal ve haklardan doğacak ücretlerde harcanan borçların faiz giderleri de kabul edilir. Ayrıca işyeri olarak kiraya verilen malların %5’lik gider indiriminden faydalanmadıklarını belirtelim.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz