DASK Kiracıya mı Ait?

 

Türkiye bilindiği gibi deprem bölgeleri arasında ilk sıralarda gelmekte olup, depremden maddi anlamda zarar görmemek amacı ile DASK yani deprem sigortası zorunlu olarak kılınmıştır. Deprem sigortasında olası bir deprem anında devreye girmekte olup, eve gelen hasar nedeni ile bir sorun oluşur ise bunu sigorta karşılamaktadır. DASK bunun için zorunlu olup, yılda bir kez yapılmaktadır. DASK ile merak edilen konulardan birisi olan DASK kiracıya mı ait konusunda sizler için gerekli bilgileri elde ettik ve bu konuda detaylı bilgileri sizler ile paylaşacağız.

DASK’ı Ev Sahibi mi Öder Kiracı mı?

 

DASK zorunlu deprem sigortası olup, tüm mülk sahipleri yaptırması gerekmektedir. Bu durumda evler kiraya verildiğinde DASK’ı ev sahibi mi kiracı mı öder sorusu ise merak konusu olurken, DASK mülk sahibini ilgilendiren bir durum olduğu için mülk sahibi tarafından ödenmektedir. Zaten kiracı kendi adına zorunlu deprem sigortası yaptırması mümkün değildir. DASK tamamen ev sahibinin yani mülk kimin üzerine ise onun yaptırması gerekmektedir.

DASK Fiyatları 2018

 

DASK genel anlamda fiyatlandırmak gerekir ise 2018 DASK fiyatları;

  • Çelik / Betonarme Karkas Yapılar: 700 TL
  • Yığma Kagir Yapılar: 500 TL
  • Diğer Yapılar: 260 TL

Yukarıda ki fiyatlar her yıl güncellenmekte olup, binanın durumuna göre de değişmektedir. Bunun için fiyatlandırmalarda ufak tefek değişiklikler olabilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz