DASK Nedir Kısaca

Türkiye’de yaşanan deprem riskinin oluşabilecek maddi hasarlarını güvence altına almak adına çıkarılan zorunlu deprem sigortasına DASK adı verilmektedir. Doğal Afet Sigortaları Kurumu kelimelerinden oluşturulan bir kısaltma olan DASK depreme karşı maddi kayıpları telafi etmek amacı ile kurulan bir kurumdur.

Kurum kesinlikle yapmış olduğu işlemlerde kâr amacı gütmez ve tüm işlemlerinde sigorta tekniklerini uygular. Kurumun denetim görevini ise Hazine Müsteşarlığı yürütmektedir. DASK’ın en önemli amacı ve önceliği ülkemiz sınırları içerisinde yer alan tüm konutları deprem riskine karşı güvence altına almaktır. Bu sayede deprem sonrasında yaşanabilecek maddi kayıplarda devletin yükü azaltılır ve mali hasarların yükü paylaştırılmış olur. Toplumun sigorta konusundaki bilincini yükseltir ve ülkedeki sağlıklı yapılaşmanın önü açılır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz