DASK Poliçesi Olmayan Gayrimenkullerde İşlem Yapılır mı? Tapularda DASK Zorunlu mu?

Doğal Afet Sigortaları Kurumu tarafından sunulan, Zorunlu Deprem Sigortası (DASK), her yıl yenilenmesi gereken, geçerliliği bir yıl süren sigortadır. Gayrimenkul sahiplerinin akıllarını kurcalayan soru ise şu; DASK poliçesi olmayan gayrimenkul için alım-satım ya da kiralama işlemleri yapılabilir mi?

Her yıl düzenlenen Zorunlu Deprem Sigortası poliçesi için, belirlenen bedelin ödenmesi gerekmektedir. Söz konusu bedel ödenmediği zaman, DASK poliçesi olmayan gayrimenkuller ile ilgili işlem yapmak mümkün değil.

Bağımsız bölümler, tapuya kayıtlı ve özel mülkiyete tabi taşınmazlar üzerinde inşa edilmiş binalar, binaların içinde yer alan ticarethaneler, büro ve benzeri amaçlar ile kullanılan bölümler, zorunlu deprem sigortasına tabi tutuluyor. Dolayısıyla taşınmaz mal sahipleri ya da intifa hakkı sahipleri de gayrimenkulü satmak ya da kiralamak için DASK poliçesi zorunluluğun göz ardı etmemelidir. Taşınmaz üzerinde yapılacak olan alım-satım ya da kiralama işlemleri için DASK zorunludur.

Zorunlu Deprem Sigortası İçin Gerekli Belgeler;

1- Sigortalının adı, adresi, telefonu, cep telefonu,
2- Sigortalının vergi kimlik numarası ve T.C kimlik numarası,
3- Sigortalanacak yerin açık adresi,
4- Tapu bilgileri,
5- Binanın inşa yılı,
6- Binanın yapı tarzı,
7- Binanın toplam kat sayısı,
8- Binanın hasar durumu,
9- Meskenin brüt yüz ölçümü,
10- Meskenin kullanım şekli.
Yanlış beyan bulundurulduğu takdirde, sorumluluk sigortalıya aittir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz