DASK Kentsel Dönüşüm İçin Kaynak Olarak Kullanılacak 

Yaşanan büyük deprem sonrası zorunlu hale getirilen DASK sigortası fonunda toplam 5,2 milyar lira birikti. Biriken bu para son dönemde kentsel dönüşüm projelerini hayata geçirmekte zorlanan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kaynak olarak kullanılmak isteniyor. Ancak paranın biriktiği Hazine Müsteşarlığı’nın başında olan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in bu fikre sıcak bakmayarak kabul etmediği iddia edildi.

7,5 Milyon Bina Yenilenmeyi Bekliyor 

Şu ana kadar devlet kendi çabaları ile kentsel dönüşüm projelerini gerçekleştirmeye çalışırken gelinen son noktada hala 7,5 milyon binanın yüksek risk nedeni ile kentsel dönüşümü beklemesi hükümetin yeni bir kaynak arayışına girmesine neden oldu. Kaynak arayışında akıllara ilk gelen ise DASK havuzunda biriken 5,2 milyar lira oldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu parayı kentsel dönüşümde kaynak olarak kullanmak isterken Hazine Müsteşarlığı ise farklı bir proje üzerinde çalışıyor.

DASK Garantör Olarak Kullanılacak 

Mehmet Şimşek direkt olarak DASK havuzunda biriken paranın kullanılmasına karşı çıkarken burada biriken paranın garantör olarak kullanıldığı farklı bir proje geliştirmek istiyor. Seçilen yöntem ne olursa olsun sonuçta DASK fonunda biriken paranın kaynak olarak kullanılacağı kesinleşmiş oldu. 1999 yılında yaşanan büyük deprem felaketinin ardından zorunlu deprem sigortası DASK hayata geçirilmiş ve bu sayede olası bir depremin maddi zararlarının daha kolay bir şekilde karşılanması için önlem alınması sağlandı.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz