Yeni Alınan Evde DASK Sorgulaması, DASK Devri Nasıl Yapılır?

Yeni satın alınan taşınmazlarda ilk sorgulanması gereken bilgilerden biride DASK sigortası bulunup bulunmadığıdır. Büyük bir bölümü yüksek deprem riski taşıyan ülkemizde zorunlu deprem sigortası olarak ta anılan DASK sigortası büyük bir önem taşımakta olup mutlaka DASK sigortası yaptırılmalıdır. Hali hazırda devam eden bir sigorta poliçesi bulunuyor ise bu durumda ise kişinin bu poliçeyi üzerine alması gerekmektedir.

Kredili Ev Satın Alma Süreci Nasıl İşler?

Zaten bankadan konut kredisi kullanarak satın alınan evlerde bankalar DASK poliçesi yapılmasını zorunlu tutmakta ve ilk iş olarak bu poliçeyi hazırlayarak tapuya gitmektedir. Bankanın yetkili avukatı süreci tamamlamak ve krediye karşılık olarak tapuya ipotek koymak üzere tapuya sizinle gelecektir. Banka tapu devri işlemi gerçekleştikten sonra kredi tutarını öderken kalan peşinat tutarı ise konutu satın alan kişi tarafından ödenir.

Nakit Ev Alımlarında Dikkatli Olun!

Son yıllarda akıl almaz dolandırıcılık haberlerine konu olan emlak sektöründe hem alıcıların hem de satıcıların kendilerini korumak adına mutlaka banka üzerinden işlemlerini tamamlamaları önerilmektedir. Elden verilen her türlü peşinat ise düzenlenen yazılı bir belge karşılığında verilmelidir. Ödeme yapılmadan önce tapuda devir işlemi gerçekleştirilirse bu durumda tapuyu devreden satıcı tarafın mağdur olmaması adına mutlaka satışa karşılık blokeli bir çek alması önerilirken, alıcı tarafın ise kesinlikle tapuyu almadan ödeme yapmaması önerilmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz