DASK Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kayacı: Sigortalılık Oranı Yüzde 45

Doğal Afet Sigortaları Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kayacı tarafından yapılan açıklamalara göre, Türkiye’deki her iki konuttan birisi sigortalı ve ulaşılan sigortalılık oranı yüzde 45.

“Ulaştığımız Sigortalılık Oranı Yüzde 45”

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından düzenlenen Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması’nın finaline kalan projelerin yarıştığı etkinlikte açıklamalarda bulunan Murat Kayacı, 1999 depreminden günümüze kadar önemli önlemlerin alındığını, ülkenin deprem bilinci için önemli olan sigortalılığa yönelik çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Murat Kayacı’nın konu ile alakalı açıklamaları, “Geçtiğimiz dönemde yoğun bilinçlendirme ve poliçe yenileme çalışmalarımız, bunun yanı sıra mevzuatta yapılan değişikliklerle şu an 8 milyon sigortalı sayısına ulaştık. Ülkemizdeki yaklaşık her iki konuttan biri sigortalı. Ulaştığımız sigortalılık oranı da yüzde 45 seviyesinde. Bununla birlikte ülkemizde henüz ulaşamadığımız ve zorunlu deprem sigortası sistemine dahil etmemiz gereken daha çok sayıda konut sahibi olduğunu da unutmayalım.” şeklinde oldu.

Saklama Payı 400 Milyon Avro

Hazine Müsteşar Yardımcısı Ahmet Genç, sigortanın risk yönetiminde oldukça önemli bir rol oynadığını belirten açıklamalarda bulundu. Deprem riskine karşı olarak alınan önlemler ve yapılan çalışmalardan bahseden Ahmet Genç, saklama payının ilk dönemlere kıyasla oldukça iyi bir yere geldiğini, Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun ödeme gücünün 15 milyar TL üzerinde olduğunu da belirtti.

Ahmet Genç’in konu ile ilgili açıklamaları, “İlk yıllarda saklama payımız 5 milyon dolardı. Şu an 400 milyon avro noktasına geldi. Yani 400 milyon avroyu iki defa tekrarlama ya da üç defa tekrarlayacak şekilde ödeyebilecek gücümüz var.” şeklinde oldu.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz