DASK (Zorunlu Deprem Sigortası) 2017 Zam Oranları 

Birinci derecede deprem kuşağı riski taşıyan pek çok bölgeye sahip olan Türkiye bu nedenle depreme karşı önlemler almaya devam ederken bunlardan biri de DASK olarak öne çıkıyor. Deprem anında yaşanan maddi zararın tazmin edilmesi amacı ile oluşturulan zorunlu deprem sigortası henüz ülkemizde yeterli ilgiyi görmeyi başaramazken Hazine Müsteşarlığı tarafından hazırlanarak Resmi Gazete de yayımlanan yeni tebliğ ile beraber 2017 yılında uygulanacak olan Zorunlu Deprem Sigortası Tarife ve Talimatlarında değişikliklere gidildi.

Zorunlu Deprem Sigortası Tarife ve Talimat Tebliği 

Resmi Gazete de yayımlanarak yürürlüğe giren yeni uygulama ile beraber 1 Haziran 2017 tarihinden itibaren geçerli olarak yeni tarife de belirlenmiş oldu. Yeni uygulama ile beraber zorunlu deprem sigortası primlerinde yaklaşık olarak 5 liralık bir artış yaşandı. Konutlarda DASK poliçesinde belirlenebilecek olan en düşük teminat bedeli de 160 bin liradan 170 bin liraya taşındı. Zorunlu deprem sigortası metrekare bedelleri olarak ise;

Betonarme binalar için 800 Lira,
Yığma binalar için 575 Lira,
Diğer malzemeler kullanılarak yapılan binalar için ise 295 Lira olarak belirlendi.

Bölgelere Göre 2017 Zorunlu Deprem Sigortası Prim Tutarları

1. Bölge: 75 TL
2. Bölge: 65 TL
3. Bölge: 55 TL
4. Bölge: 45 TL
5. Bölge: 35 TL

Zorunlu Deprem Sigortası DASK 2017 İndirim Oranları 

Birden fazla konutu olan kişilere tüm konutlarına sigorta yaptırmaları durumunda yüzde 20 oranında indirim sağlanacak. Yine sözleşmelerini yenileyen kişilere ilk 3 yenilemede yüzde 10 sonrası her yenilemede ise yüzde 20 indirim uygulanacak.

Dask yaptırmamanın Cezası var mı?

 

https://www.emlakdanismanlari.com/2017-zorunlu-deprem-sigortasi-zamlandi-5310.html

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz