Dayıdan Miras Kalır Mı?

Ülkemizde geçerli olan Miras Hukuku, Medeni Kanun kapsamında belirlenmekte ve uygulanmaktadır. Uygulamada olan kanun maddelerine göre kişinin vefat etmesi halinde ardında bırakmış olduğu tüm malvarlığı belirlenen yasal mirasçılarına kalmaktadır. Mirasın kime kaldığını ya da hangi oranlarda miras alacağı ise zümre sistemine göre belirlenmektedir. Peki, dayıdan miras kalır mı?

Miras Kime Kalır?

Kişinin vefat etmesi halinde mirası yasal mirasçılarına kalmaktadır. Kimin mirastan pay alacağını ve bu payın ne kadar olacağı mirasçılık sırasına göre belirleniyor. Vefat eden kişinin sağ olan eşi ve sağ olan çocukları birinci derece mirasçıları olarak kabul ediliyor. Mirasbırakan kişinin çocukları mirastan eşit pay alma hakkına sahip olurken mirasbırakan kişiden önce ölen çocukları varsa bunların çocukları da halefiyet yolu ile kendi altsoyları olarak miras hakkını elde etmektedir. Yani mirasın nasıl dağıtılacağı hususu mirasçılık sırası ve miras kalan kişinin sağ olup olmamasına bağlı olarak belirlenmektedir.

Amcadan / Dayıdan Miras Kalır Mı?

Kişinin amcası ya da dayısının vefat etmesi halinde kalan miras hakkından yararlanıp yararlanamayacağı belirli kriterlere bağlı olarak verilmektedir. Evli ve çocuğu olmayan dayının vefatı halinde öncelikle eşe kalan mirasın yarısı verilmekte kalan tutar ise anne ve babası hayattaysa onlara, değilse kardeşlerine kalır. Kardeşin vefat etmesi durumunda ise bu durumda kalan miras tutarı da dayıdan yeğene kalmış olur. Yani ölen dayının çocuklarının olmaması, dayının anne ve babasının vefat etmesi, miras hakkı düşen kardeşin de hayatta olmaması durumunda dayıdan yeğene miras düşer.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz